Podczas zbliżającego się weekendu 10-11 grudnia odbędzie się organizowany co roku przez Amnesty International Maraton Pisania Listów. Przez 24 godziny osoby, które nie godzą się na łamanie praw człowieka na świecie będą mogły w całej Polsce – in świecie - wyrazić swój sprzeciw pisząc listy w obronie osób prześladowanych i więźniów sumienia.
Obchodząca w tym roku swoje 50-lecie Amnesty International jest znaną organizacją międzynarodową działającą na rzecz praw człowieka na całym świecie. Skupia się jednak na krajach, gdzie elementarne prawa i wolności indywidualnych osób są ustawicznie łamane przez władze. Pierwszą i do dziś stosowaną formą walki o pokrzywdzonych były listy pisane odręcznie w obronie tak zwanych więźniów sumienia, czyli osób osadzony w więzieniach nie z powodu popełnionych przestępstw, a ze względu na swoje przekonania i działalność polityczną. Uhonorowane Pokojową Nagrodą Nobla organizacja z czasem rozszerzyła zakres swojej działalności, a swego rodzaju powrotem do własnych korzeni jest wymyślony w Polsce i odbywający się zawsze w grudniu Maraton Pisania Listów.
Cała akcja zaczyna się 10 grudnia (w dniu uchwalenia Deklaracji Praw Człowieka) i trwa 24 godziny – od 12 w sobotę do 12 w niedzielę. Przez cały ten czas, każdy kto tylko chce może przyjść do jednego z 200 miejsc w całej Polsce i napisać list w obronie jednego z więźniów sumienia. Amnesty International wytypuje do akcji kilkudziesięciu prześladowanych na całym świecie i „przydziela” po kilku każdemu z krajów, w których działa. Polska jako pomysłodawca całej akcji jest w niej również bardzo aktywna. W 2010r. podczas maratonu napisaliśmy 145 895 listów z ponad 600 tys. napisanych na całym świecie. W tym roku możemy pisać w obronie 10 osób przetrzymywanych w więzieniach Iranu, Jemenu, Azerbejdżanu, Nigerii, Meksyku, USA, Sri Lanki, Zimbabwe, Turcji, Indonezji, a także do Kim Dżong Ila, przywódcy Korei Północnej, z petycją o zamknięcie obozu pracy Yodok i uwolnienie przebywających tam więźniów politycznych. Okazuje się, że listy przychodzące w dużej ilości w jednym czasie potrafią być bardo skuteczne. Średnio ok. 1/3 – 1-2 więźniów sumienia, którymi zajmuje się Amnesty International udaje się pomóc i wychodzą oni na wolność.
Centrum Maratonu Pisania Listów będzie Teatr Dramatyczny i Cafe Kulturalna w Warszawie, gdzie planowana jest również wideokonferencja z Andrzejem Poczobutem oraz inne wydarzenia towarzyszące.
Szczegóły akcji wraz z listą miejsc, do których możemy przyjść, aby wziąć udział w Maratonie Pisania Listów znajdziemy na specjalnej stronie http://amnesty.org.pl/maraton2011/