Czym są mikrowyprawy?
To krótkie wypady blisko domu, które dostarczają wrażeń na miarę wielkiej wyprawy. „Trzeba uwierzyć, że w pobliżu nas są miejsca, w których można przeżyć przygodę” – pisze w najnowszych „Podróżach” Łukasz Długowski, autor książki „Mikrowyprawy w wielkim mieście”. Mikrowyprawy nie muszą być drogie, dalekie i wymyślne. Najważniejsze, aby otwierały nas na nowe, niebanalne doświadczenie. Może być nim zarówno spływ kajakowy rzeką, o której dotąd nie myśleliśmy, że może się do tego nadawać, jak i spacer do pracy nową trasą np. przez parki miejskie. Te same miejsca przecież można odkrywać na różne sposoby! „Przygoda jest w nas, wystarczy tylko znaleźć metodę, by ją uwolnić” – twierdzi Długowski i dodaje, że „kieszonkowe przygody można zmieścić w czasie wolnym po pracy albo w weekend”.
„Mikrowyprawy” uczą podróżowania
W swojej najnowszej książce Długowski kreśli mapę ciekawych miejsc w Polsce, gdzie można przeżyć coś niesamowitego bez konieczności planowania długich i drogich podróży. Wszystkie leżą nie dalej niż godzinę jazdy samochodem od wielkich miast: Warszawy, Krakowa, Poznania, Łodzi, Wrocławia, Gdańska, Katowic. Autor radzi, jak dobrać mikrosprzęt, by nie wydawać pieniędzy na marne i jak poradzić sobie na biwaku pod gołym niebem. Opisuje między innymi parki i rezerwaty (np. Tyniecki Park Krajobrazowy i Słowiński Park Krajobrazowy) czy trasy w górach (Góry Izerskie), które leżą tuż za miastem.
Wydawnictwo: Muza SA
Premiera książki 27 kwietnia 2016
Łukasz Długowski – dziennikarz i podróżnik, współpracownik miesięcznika „Podróże”. Zakochany w Patagonii, Norwegii i Krecie. Gdy nie podróżuje po drugiej stronie kuli ziemskiej, włóczy się po górach.