Nowa siedziba Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie otworzona została we wrześniu 2010 roku. Podczas międzynarodowego konkursu Cemex Building Award muzeum uznano własnie za najlepszy budynek z betonu 2011. Gratulujemy!
NA TEMAT:
Nagrodę CEMEX Building Award przyznaje się co roku w Meksyku. Powodów do dumy jest wiele, ponieważ konkurs, w którym siedzibę Muzeum Lotnictwa Polskiego uznano za najlepszy budynek z betonu, posiada charakter międzynarodowy. W tegorocznej XX edycji Kraków pokonał autorów ponad 600 projektów z całego świata. Wspólny owoc polsko-niemieckiej współpracy, którego budowę zainicjowano we wrześniu 2008 roku to idealna okazja do promocji Małopolski. Nieco wcześniej, bo w czerwcu 2011 roku, Bartłomiej Kisielewski – polski architekt i współautor projektu, odebrał nagrodę im. Janusza Bogadanowskiego. Laureatów wyróżnienia, czyli autorów najlepszych obiektów architektonicznych w Krakowie, mianuje co roku Stowarzyszenie Archi-Szopa, to samo, które przyznaje tytuły najbardziej szkodliwych budynków w krajobrazie miasta.
Dlaczego warto zobaczyć MLP?
Gmach muzeum przypomina śmigło, a jego skrzydła skierowane są w trzy strony świata. Nietypowy obiekt położony jest na płycie dawnego lotniska Rakowice-Czyżyny w Krakowie. Miejsce to, znane jako Rokiwckie Błonia to jedno z najstarszych lotnisk w Europie. Obecnie jego część przekształca się w Lotniczy Park Kulturowy. Obecnie w muzeum zobaczyć można kolekcję śmigłowców, samolotów i szybowców, uzupełnioną o wystawy czasowe poświęcone tematyce lotnictwa, np. NATO lub archeologii lotniczej. Turyści mogą zwiedzać ponadto stare hangary i budynki lotniska z okresu II wojny. Muzeum prowadzi także działalność edukacyjną i naukową.