Aktualności

Najmłodsze państwo świata – Południowy Sudan w środę we Wrzeniu Świata

Mapa Afryki, za moment nieaktualna

fot.: sxc.hu

Mapa Afryki, za moment nieaktualna
Lada dzień będziemy świadkami narodzin nowego 193 państwa świata. 9 lipca Sudan przestanie być największym krajem Afryki, po tym jak odłączą się od niego południowe prowincje. Powstające z nich państwo ze stolicą w Jubie, choć zajmuje obszar niemal trzykrotnie większy od Polski, nie ma jeszcze nazwy. Nie ma też infrastruktury, demokracji i pieniędzy na rozwój. Ma więc niestety wielkie szanse z miejsca trafić na listę najbiedniejszych krajów świata.

Lada dzień będziemy świadkami narodzin nowego państwa świata. 9 lipca Sudan przestanie być największym krajem Afryki, po tym jak odłączą się od niego południowe prowincje. Powstające z nich państwo ze stolicą w Jubie, choć zajmuje obszar niemal trzykrotnie większy od Polski, nie ma jeszcze nazwy. Nie ma też infrastruktury, demokracji i pieniędzy na rozwój. Ma więc niestety wielkie szanse z miejsca trafić na listę najbiedniejszych krajów świata.

NA TEMAT:

Południowy Sudan upragnioną niepodległość otrzyma w wyniku wielotnich wojen domowych zakończonych kompromisem między partyzantami z Juby a stolicą w Chartumie. Konflikt zbrojny zdaje się bowiem na stałe wpisany w naturę i historię Sudanu. Granice wytyczone w XIX wieku przez kolonizatorów zamknęły w jednym państwie kilkadziesiąt niezwiązanych ze sobą grup etnicznych. Kraj jest podzielony między dominiującą arabską, muzułmańską północ, a murzyńskie i chrześcijańskie południe. Z chwilą odejścia kolonizatorów Sudan pogrążył się w serii wojen o podłożu etnicznym i religijnym. Ostatnia, trwająca ponad 20 lat, kosztowała życie 2,5 mln ludzi i zakończyła się rozejmem w 2005 r. Na jego mocy w styczniu tego roku odbyło się referendum, w którym zdecydowana większość mieszkańców Południa (prawie 99%) opowiedziała się za secesją.

 

Euforia z wywalczenia wolności szybko jednak przemija, gdy nawarstwiają się wyzwania stojące przed młodym państwem. Region bardzo powoli odradza się z dewastacji wojennej 90% mieszkańców żyje za mniej niż dolara dziennie, a 85% to analfabeci. Na powrót do swoich domów czeka 1,5 mln uchodźców. Kraj jest praktycznie uzależniony od pomocy humanitarnej, a jedynym właściwie źródłem dochodów są złoża ropy naftowej, na których rękę trzyma skorumpowana władza.

W środę Instytut Reportażu organizuje spotkanie na temat Południowego Sudanu. Gośmi będą fotograf Marcin Kaliński i dziennikarz Jędrzej Czerep, którzy byli na miejscu podczas historycznego referendum i obserwowali je z bliska. Opowiedzą o tym, co widzieli w Jubie i podzielą się swoimi refleksjami na temat niepewnej przysżłości nowego państwa. Zapraszamy na pokaz zdjęć i dyskusję.

 

księgarnia Wrzenie Świata

Warszawa, Gałczyńskiego 7

(wejście też z Nowego Światu przez bramy 44, 48 i 52)

Środa, 6 lipca, 19:30

www.instytutR.pl

Polub nas na Facebooku!

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.