W ramach pracy przy nowym programie Maciej Orłoś jeździ po kraju, poszukując nieprzeciętnych ludzi, ciekawych historii i nieznanych atrakcji. "Podróżom"opowiada o odkrytych przez siebie unikatowych miejscach na mapie Polski.
UNIKATOWE MIEJSCA NA MAPIE POLSKI - KOSTRZYN NAD ODRĄ
To nie tylko Przystanek Woodstock. Najbardziej zniszczone wojną miasto nazywane jest czasem „polską Hiroszimą”. Dawniej były to tereny niemieckie. Otoczone murami Stare Miasto tętniło życiem - wąskimi uliczkami, pełnymi sklepów, jeździły nawet tramwaje. Pod koniec wojny ruszyła ofensywa wojsk radzieckich. Kostrzyn był jednym z ostatnich przystanków na drodze do Berlina.
Armia pod wodzą Żukowa zniszczyła pierwsze zabudowania, a do Stalina poszła depesza o zwycięstwie. W Moskwie rozpoczęło się już huczne świętowanie, kiedy marszałek zorientował się, że poza Nowym Miastem trzeba jeszcze zdobyć twierdzę i Stare Miasto. Aby Stalin nie dowiedział się o pomyłce, rozpoczęto zmasowany atak przy użyciu najnowszego wówczas sprzętu i najcięższych bomb.
Niemcy bronili się wiele tygodni, do ostatniej kropli krwi. W efekcie miejsce zostało zrównane z ziemią. Obecnie twierdza udostępniona jest dla zwiedzających. Starego Miasta nie odbudowano, stoją tam tylko tabliczki z nazwami ulic, ratusza, urzędów, a w miejscu kościoła drewniany krzyż. W Muzeum Twierdzy Kostrzyn do dyspozycji są stare fotografie przedwojenne - wrażenie jest nieprawdopodobne, kiedy się porówna stan obecny z tym, co istniało jeszcze kilkadziesiąt lat temu.
Jest też historia ludzka. Co roku przyjeżdża tam na święta wielkanocne dziewięćdziesięcioletnia Niemka. Pielęgnuje pamięć o swoim domu rodzinnym, z którego pozostały tylko schodki. Zamiast brukowanej uliczki jest bita ziemia, z której wyrastają dosłownie dwa stopnie. Prowadzą donikąd, w gąszcz roślin. Staruszka co roku czyści je i poleruje. www.kostrzyn.um.gov.pl
NA TEMAT: