Aktualności

Nanga Parbat zdobyta zimą! Ten dzień przejdzie do historii światowego himalaizmu

materiały prasowe, 26.02.2016

Zimowe wejście na Nanga Parbat

fot.: materiały prasowe

Zimowe wejście na Nanga Parbat
Pod koniec 2015 roku do Pakistanu wyruszyła włoska wyprawa, której celem było pierwsze zimowe wejście na szczyt Nanga Parbat (8126 m n.p.m.). W jej skład weszli Simone Moro z teamu The North Face i Tamara Lunger. Dziś, po ponad 80 dniach działania na jednym z dwóch niezdobytych wcześniej zimą ośmiotysięczników, Włoch stanął na szczycie!

Wraz z Moro jako pierwsi na Nanga Parbat zimą weszli Alex Txikon (Hiszpania) i Ali Sadpara (Pakistan), z którymi Włosi połączyli siły przed ostatnim atakiem szczytowym. Z ostatnich doniesień wynika, że Tamara Lunger zatrzymała się niedaleko szczytu – ta informacja czeka jednak na potwierdzenie.

Dla Simone Moro jest to czwarte wejście na niezdobyty wcześniej zimą ośmiotysięcznik i jest tym samym pierwszym himalaistą w historii, który tego dokonał. W 2005 wraz z Piotrem Morawskim stanął na szczycie Shisha Pangma (8027 m n.p.m.).

NA TEMAT:

W 2009 roku z Denisem Urubko zdobył Makalu (8463 m n.p.m.), a dwa lata później sukcesem zakończyła się zimowa wyprawa The North Face (Moro, Urubko, Richards) na Gasherbrum II (8035m n.p.m).

Ostatnią próbę zdobycia Nanga Parbat zimą Moro podjął w 2014 roku wraz z Davidem Goettlerem. Wtedy złe warunki zmusiły wspinaczy do odwrotu z wysokości 7200 m n.p.m.

Zimowe wejście na Nanga Parbat

Fot. Materiały prasowe

Relację z tamtej wyprawy przeczytać można na stronie: www.thenorthfacejournal.com. Wkrótce znaleźć tam będzie można także relację z tegorocznej, zakończonej sukcesem ekspedycji.

Polub nas na Facebooku!

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.