Nasza Droga Mleczna jest bardziej kręta niż myśleliśmy. Skąd to wiemy? Dzięki mapie Drogi Mlecznej skonstruowanej w wymiarze 3D przez polskich naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego. Ten unikatowy – jeśli chodzi o wymiary – w skali światowej fotometryczny przegląd nieba to owoc polskiego projektu OGLE (The Optical Gravitational Lensing Experiment).
>> ZDJĘCIA mapy 3D Drogi Mlecznej <<
Aby stworzyć mapę astronomowie przebadali 2400 cefeid, czyli niezwykle jasnych (nawet 10 tys. razy jaśniejszych od Słońca!) gwiazd pulsujących. Badacze porównali jasność obserwowaną z jasnością rzeczywistą gwiazdy. Intensywność światła cefeid zmienia się regularnie, a ich okres pulsacji zależy od ich wieku. Dzięki temu naukowcom udało się obliczyć odległości między gwiazdami. Wszystko wyjaśniają w poniższym filmiku:
NA TEMAT:
Naukowcy odkryli również, że nasza galaktyka nie jest płaska, a lekko zakrzywiona. – To zakrzywienie mogło powstać wskutek oddziaływań z sąsiednimi galaktykami, z gazem międzygalaktycznym albo tak zwaną ciemną materią – wyjaśnia Przemek Mróz, członek zespołu OGLE z Obserwatorium Astronomicznego UW.
Niezwykła podróż na krańce Wszechświata [WIDEO]
RTV, AGD i elektronika w najniższych cenach. Skorzystaj z rabatów i zniżek na Avans kody rabatowe.