Organizacja UNESCO zajmuje się promocją oraz ochroną miejsc o międzynarodowym znaczeniu kulturowym i przyrodniczym. W tym roku na listę trafiły obiekty między innymi z Polski i Chorwacji. Podczas ostatniego posiedzenia władz podjęto decyzję dopisaniu do listy dwóch kolejnych miejsc, tym razem z Niemiec, czyli jaskinie ze sztuką epoki lodowej w Jurze Szwabskiej oraz Bauhaus architekturę miejską w Bernau, Weimarze i Dessau.
Jaskinie i sztuka epoki lodowej
Około 40 000 lat temu jaskinie w dolinach Ach i Lone w Jurze Szwabskiej zamieszkiwali ludzie. Przedmioty oraz dzieła graficzne, które wówczas wytwarzali zostały odkryte w sześciu prehistorycznych grotach. Wśród nich znalazły się między innymi instrumenty muzyczne.
Jaskinie w Jurze Szwabskiej zostały częściowo udostępnione dla zwiedzających. Niektóre z odnalezionych przedmiotów można oglądać na wystawie w Muzeum Miejskim w Ulmie.
Bauhaus oraz architektura w Weimarze, Dessau i Bernau
W XX wieku Bauhaus – uniwersytet kształcący przyszłych projektantów zrewolucjonizował postrzeganie sztuki i architektury na całym świecie. Oryginalne budynki w Weimarze, Dessau i Bernau pomagają nam zrozumieć dziś fenomen modernizmu.
W ubiegłym roku do światowego dziedzictwa Bauhausu dołączyła szkoła ADGB w Bernau wraz z pięcioma budynkami mieszkalnymi. Nowe obiekty szybko zostały uwzględnione w ofertach wycieczek z przewodnikiem.