Na lotniskach znaleźć można informatory i poradniki wydane przez WWF związane z propagowaną kilka miesięcy temu akcją tej organizacji „Pamiątka , która nie krzywdzi”. Okazuje się, że do znikania z powierzchni Ziemi kolejnych gatunków zwierząt przyczyniają się również turyści odwiedzający egzotyczne miejsca.
NA TEMAT:
Wielu podróżników ulega pokusie przywiezienia do domu namacalnego dowodu, na to że ich wyjazd rzeczywiście miał miejsce. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że fragment rafy koralowej czy rękodzieło z kości słoniowej, które sympatycznie może wyglądają w pokoju na półce stanowiły wcześniej element miejscowego ekosystemu. Kupując takie pamiątki na lokalnym targu, wysyłamy kłusownikom jasny sygnał, że rabowanie dzikiej przyrody z jej bogactwa to dobry interes (w dodatku łamiemy prawo, gdyż przewóz wielu wyrobów wykonanych ze zwierząt jest zakazany i naraża nas na poważne kary).
Przed wyjazdem warto więc ściągnąć i przejrzeć poradnik WWF dostępny pod adresem http://assets.wwfpl.panda.org/downloads/pamiatka_ktora_nie_krzywdzi.pdf , aby podróżować ze świadomością zagrożeń jakie mogą spowodować zwykłe zakupy.
WWF zachęca do robienia zdjęć z podróży, bo właśnie taka pamiątka nikogo nie krzywdzi. Co wy na to? Przywozicie z wakacji pachnące egzotyką przedmioty, czy wolicie gromadzić na twardym dysku albumy zdjęć ? Zapraszamy do dyskusji na forum.