WHO ogłasza pandemię
– Jesteśmy głęboko zaniepokojeni zarówno alarmującym poziomem rozprzestrzeniania się, intensywnością, jak i alarmującym poziomem braku działań. Dlatego sformułowaliśmy ocenę, że COVID-19 można scharakteryzować jako pandemię – ogłosił na konferencji prasowej w Genewie szef WHO, Tedros Adhanom Ghebreyesus.
Do tej pory WHO wstrzymywało się przed nazywaniem epidemii koronawirusa pandemią z uwagi na zachowanie spokoju w społeczeństwach. – Słowa pandemia nie należy używać bez zastanowienia. Słowo to, jeśli zostanie niewłaściwie użyte, może wywołać nieracjonalny strach lub nieuzasadnione uznanie, że walka już się zakończyła (…) – tłumaczył Ghebreyesus.
Ostatecznie pandemię koronawirusa ogłoszono w środę 11 marca po południu.
Zobacz też: Koronawirus w Polsce. Tatry zamknięte dla turystów
NA TEMAT:
Pandemia a epidemia – czym się różnią?
Epidemią określa się występowanie na danym terenie i w konkretnym okresie większej liczby zachorowań na daną jednostkę chorobową, niż zakładano w statystykach na podstawie lat poprzednich. Pojęcie epidemii definiuje również prawo administracyjne: "(…) wystąpienie na danym obszarze zakażeń lub zachorowań na chorobę zakaźną w liczbie wyraźnie większej niż we wcześniejszym okresie albo wystąpienie zakażeń lub chorób zakaźnych dotychczas niewystępujących.”( Ustawa z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu i zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych i ludzi , Dz.U. Nr 234 poz. 1570 z późn. zm.).
Słowo epidemia pochodzi z języka greckiego, w którym epi oznacza nawiedzający, a demos – lud. W języku potocznym często zastępuje pojęcie epizootia (zaraza, pomór), odnoszące się do zachorowań wśród zwierząt, a nie ludzi.
Podczas gdy epidemia ma charakter lokalny, pandemię charakteryzuje globalność. Paradoksalnie podczas pandemii jest niższy wskaźnik śmiertelności, co z kolei przekłada się na wyższy wskaźnik zaraźliwości.
Ponadto pandemii sprzyjają:
- długi okres zaraźliwości, również w czasie bezobjawowego przebiegu choroby,
- pospolite, niegroźne objawy, które usypiają czujność zarażonych,
- deficyt naturalnej odporności populacji, spowodowany np. niewystępowaniem do tej pory danego szczepu.
Pandemia również pochodzi z greki - pan oznacza wszyscy. Ogłoszenie pandemii to najwyższy stopień alertu wprowadzanego przez Światową Organizację Zdrowia. WHO ogłasza pandemię na podstawie liczby zachorowań i zasięgu geograficznego choroby.
Sprawdź: Ucieczka przed koronawirusem kosztowała ją 5 tysięcy złotych
Pandemia w historii
Najpopularniejszą pandemią w dziejach była pandemia „Hiszpanki”, grypy, która w latach 1918 – 1919 zabiła 50 mln ludzi na całym świecie. Ostatni raz pandemię ogłoszono w 2009 roku i spowodował ją wirus grypy A/H1N1 (tzw. „świńska grypa”). Według szacunków, pandemia pochłonęła wówczas ok. 200 tys. ludzkich istnień na całym świecie.
Przeczytaj również: Bezpieczna podróż z dzieckiem. O czym należy pamiętać?