Co to jest Pełnia Robaczego Księżyca?
Tajemniczo brzmiące zjawisko astronomiczne to nic innego jak ostatnia zimowa lub pierwsza wiosenna pełnia księżyca. Jej nazwę wymyślili Indianie. Skojarzyli wzrost temperatury w marcu z pojawianiem się na powierzchni ziemi robaków i dżdżownic. Niektóre plemiona to samo zjawisko nazywały Pełnią Klonowego Księżyca. Nazwa wzięła się od klonów, które na przełomie zimy i wiosny zaczynały wydzielać sok.
NA TEMAT:
Pierwszy dzień wiosny na świecie. Poznaj 5 niezwykłych zwyczajów
Kiedy jest Pełnia Robaczego Księżyca?
Niedawno mogliśmy podziwiać na niebie Superksiężyc. Już niedługo nasze oczy ucieszy kolejne wyjątkowe zjawisko. Pełnię Robaczego Księżyca możemy bowiem oglądać jedynie dwa razy w roku. Jej wiosenna wersja pojawi się na niebie w czwartek 21 marca o godzinie 2:43. Poprzedzi ją nadejście astronomicznej wiosny, który w tym roku zagości w Polsce w środę 20 marca o godzinie 22:58.
Co poza Pełnią Robaczego Księżyca zobaczymy na niebie?
Okres wiosenny sprzyja dostrzeżeniu gwiazdozbiorów Lwa, Panny i Wioślarza. Każdy z nich zawiera jasną gwiazdę. Trzy najjaśniejsze gwiazdy tworzą tzw. Trójkąt Wiosenny. Na początku wiosny baczni obserwatorzy dostrzegą również Oriona oraz najjaśniejszą na nocnym niebie gwiazdę Syriusz.
Tegoroczna wiosna będzie hojna dla miłośników astronomii i zapewni dobre warunki do obserwacji planet. Wieczorami dostrzeżemy Marsa, który do maja będzie zachodził dopiero przed północą. Bystre oko dojrzy także Jowisza. Na początku zobaczymy go jedynie w drugiej części nocy, ale już od maja zacznie wschodzić przed północą. Na koniec wiosny pojawi się równo z zachodem Słońca – podobnie jak Saturn. Merkury przez większość sezonu wiosennego będzie pokazywać się przed wschodem Słońca. Najłatwiej dostrzeżemy go jednak w czerwcu, po zachodzie słońca.
Jak przystało na planetę kobiet, to Wenus rozjaśni niebo najjaśniejszym blaskiem. Przez całą wiosnę będzie widoczna jako tzw. Gwiazda Poranna. Trudniej będzie z dojrzeniem Urana, który zachodzi na początku wiosny w godzinach wieczornych. Neptun z kolei wschodzi nad ranem. Będziemy mogli obserwować go w połowie czerwca około północy.