– Turyści z krajów arabskich przyjeżdżają do Zakopanego dużymi rodzinami, często 6-7-osobowymi. Najczęściej widzę ich, gdy spacerują po Krupówkach i po szlakach górskich (…). Do poruszania się po mieście wybierają taksówki albo samochody z wypożyczalni. Z naszych obserwacji wynika, że nie są to turyści, którzy wykłócaliby się o każdą złotówkę - raczej mają gest, są hojni. Jeśli są zadowoleni, zostawiają duże napiwki – opowiada w rozmowie z Gazeta.pl Tymoteusz Mróz, prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej Made in Zakopane.
ZAKOPANE – 15 najważniejszych atrakcji Zakopanego
NA TEMAT:
Hojności mieszkańców krajów arabskich często zaznają Polacy. Arabowie, nawet jeśli są z dala od swojego kraju, starają się pielęgnować tradycje Kurban Bajram. Podchodzą do dzieci i wręczają im pieniądze. Z taką sytuacją spotkała się m.in. Maria, rozmówczyni Gazety Krakowskiej, która spacerowała po miejskim parku ze swoją córeczką. – W pewnej chwili podszedł do niej Arab i włożył jej coś do ręki. Wystraszyłam się i podbiegłam do małej. Zobaczyłam w jej ręce 100 zł. Chciałam oddać, ale ten pan tłumaczył mi, że taka jest u nich tradycja i czułby się urażony gdybym zwróciła prezent – relacjonowała kobieta.
Świadkiem podobnej sytuacji był Bartłomiej, zakopiański taksówkarz. – W niedzielę przeżyłem kulturowy szok – zaczyna swoją opowieść z dziennikarzem Gazety Krakowskiej. Jak wyjaśnił kierowca, rodzina z Arabii Saudyjskiej, która była jego klientami, zaprosiła go na obiad do jednej z restauracji. Mężczyzna zapytał goszczącą tam kobietę, czy może wręczyć prezent jej wnukom. Babcia chłopców miała się zgodzić, zaznaczając jednocześnie, żeby to była drobna kwota. Ostatecznie każdy z chłopców dostał... po 500 zł.
Długi weekend sierpniowy. Dokąd się wybrać?
Na czym polega Id Al Adha?
Id Al Adha, zwane inaczej Kurban Bajram, to Święto Ofiarowania. Rozpoczyna się 10-go dnia miesiąca Dhul-Hidżdżah – w trzeci lub czwarty dzień pielgrzymki do Mekki – i trwa cztery dni. Obchodzone jest na cześć Abrahama (Ibrahima) i jego posłuszeństwa wobec Boga. Prorok miał złożyć ofiarę ze swojego syna Izmaela (Ismaila). Ostatecznie Bóg urzeczony oddaniem Abrahama, powstrzymał go, a życie Ismaila zostało okupione koźlęciem.
Muzułmanie kontynuują tradycję rytualnej ofiary. Głowa rodziny składa w ofierze barana, owcę, krowę lub wielbłąda. Część zwierzęcia spożywają sami, część oddają krewnym, a część potrzebującym. Tego dnia wyznawcy Allaha obdarowują się wzajemnie prezentami i wpłacają datki na organizacje charytatywne.