Z Warszawy wyruszyły dziś piesze pielgrzymki na Jasną Górę. Tradycja pielgrzymowania do Częstochowy jest cały czas bardzo żywa. Z wielu polskich miast startują śpiewające i rozmodlone pielgrzymki, które po kilku-kilunastu dniach marszu przybędą do klasztoru na Jasnej Górze na Święto Wniebwzięcia NMP, które przypada 15 sierpnia.
Pielgrzymowanie, rozumiane jako podejmowanie podróży ze względów religijnych, uchodzi za najstarszą formę turystyki. Już w starożytności znany był zwyczaj odwiedzania świętych miejsc, szczególnie w czasie świąt związanych z cyklem natury. Tradycja ta jest niezwykle silna w świecie islamu, gdzie każdy pobożny muzułmanin powinien przynamniej raz w roku wyruszyć na hażdż do Mekki – miasta proroka Mahometa. W tradycji chrześcijańskiej złoty czas pielgrzymowania przypada na średniowiecze. Wyruszano wtedy w drogę do grobów św. Piotra i Pawła w Rzymie, lub aż do Ziemi Świętej, gdzie poszukiwano Grobu Pańskiego. Niezwykle popularny w tamtym okresie stał się szlak Św. Jakuba do Santiago de Compostela na Półwyspie Iberyjskim. Trasa ta przeżywa swój renesans od drugiej poł. XX wieku i dawne szlaki północnej Hiszpanii rokrocznie zapełniają się mnóstwem pielgrzymów.
Pielgrzymka do Częstochowy jest polską specjalnością ze względu na rolę, jaką klasztor wzniesiony na wapiennym wzgórzu Jasna Góra odegrał w naszej historii. Od czasu powstrzymania najazdu szwedzkiego w 1655r. stał się symbolem przetrwania polskiej kultury i tradycji, szczególnie w okresie, gdzy pozbawieni byliśmy własnej państwowości. Ważną cechą pielgrzymek jest lekceważenie zdobyczy cywilizacyjnych i pokonywanie całej drogi na piechotę wzorem średniowiecznych pątników. Tym sposobem rozciągnięta w czasie podróż przybiera postać duchowych rekolekcji, gdzie przeżycie poznawcze łączy się się z religijną odnową.
Lista polskich pielgrzymek, które wyruszyły w tym roku do Częstochowy wraz z bazą informacji o każdej z nich i mapą pielgrzymkową dostępna jest w serwisie http://www.opoka.org.pl/