Aktualności

Podglądaj rzadkie i bezcenne gatunki zwierząt w Polsce - „Poznaj swoją naturę”

, 5.05.2014

Łabędź czarnodzioby

fot.: Stephanie, shutterstock.com

Łabędź czarnodzioby
Najmniejszy i najrzadszy spośród swoich „krewnych”. Tworzy trwałe związki na całe życie. Zimuje w arktycznej tundrze, a raz w roku swoim trąbiącym głosem obwieszcza, że zatrzymał się na krótki odpoczynek w Polsce. Mowa o łabędziu czarnodziobym, którego można spotkać w Dolinie Środkowej Noteci i Kanału Bydgoskiego. W ramach kampanii „Poznaj swoją naturę” podglądaj rzadkie gatunki zwierząt w Polsce.

Najmniejszy i najrzadszy spośród swoich „krewnych”. Tworzy trwałe związki na całe życie. Zimuje w arktycznej tundrze, a raz w roku swoim trąbiącym głosem obwieszcza, że zatrzymał się na krótki odpoczynek w Polsce. Mowa o łabędziu czarnodziobym, którego można spotkać w Dolinie Środkowej Noteci i Kanału Bydgoskiego. W ramach kampanii „Poznaj swoją naturę” podglądaj rzadkie gatunki zwierząt w Polsce.

PTASIE KRÓLESTWO

Dolina Środkowej Noteci i Kanału Bydgoskiego jest jednym z obszarów wyodrębnionych w ramach unijnego programu ochrony przyrody – Natura 2000. Teren, o łącznej powierzchni ok. 32,7 tys. ha, leży na terenie dwóch województw: wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego. Wielkopolski fragment położony jest w północnej części województwa, między Ujściem a Osiekiem nad Notecią. To tutaj właśnie schronienie znalazło wiele cennych gatunków ptaków, zarówno te odbywające lęgi w Dolinie, m.in.: kania czarna, derkacz i podróżniczek, jak również populacje przelotne takich gatunków jak: żuraw, siewka złota i gęś zbożowa.

ŁABĘDŹ CZARNODZIOBY

Wśród ptaków, które można tu spotkać jest łabędź czarnodzioby. To najmniejszy spośród łabędzi występujących w Polsce. W porównaniu do swoich „krewnych” ma krótszą szyję i krótszy, bardziej wysklepiony dziób. Co ciekawe, każdy z ptaków posiada charakterystyczne, odmienne żółte plamy na dziobie, które pozwalają naukowcom śledzić przemieszczanie się populacji i ustalać szlaki migracji.

Łabędzie czarnodziobe gniazdują na obszarze tundry wokół bieguna północnego. Dawniej zimowały jedynie w południowej Azji, ale obecnie spędzają zimy również w Zachodniej Europie - na wybrzeżach Morza Północnego i Morza Śródziemnego, dzięki czemu ich szlaki migracyjne prowadzą przez terytorium naszego kraju. W Polsce łabędzie czarnodziobe spotkać można jedynie podczas przelotów i w okresie zimy (IX-V). Może jeszcze nie wszystkie odleciały i można spróbować je wypatrzeć?

„Obecnie możemy obserwować wzrost liczby łabędzi czarnodziobych w Polsce. Tendencja ta nie ma związku ze wzrostem liczebności gatunku, który utrzymuje się na stałym poziomie. Prawdopodobnie jest to efekt łagodniejszych zim i co za tym idzie wydłużania się okresu przebywania ptaków w miesiącach jesienno-zimowych w Polsce. Wszystkich, którzy chcą je zobaczyć zapraszamy do Doliny Środkowej Noteci i Kanału Bydgoskiego” - komentuje Łukasz Dąbkowski, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Poznaniu.

Co ciekawe, łabędzie czarnodziobe wykazują najsilniejsze więzi partnerskie spośród wszystkich europejskich gatunków. Również więzi między parą a ich potomstwem są wyjątkowo silne. Jest to spowodowane przede wszystkim długim dystansem wędrówkowym, podczas którego pisklęta muszą korzystać z opieki ze strony rodziców.

„W Dolinie Środkowej Noteci i Kanału Bydgoskiego spotkać można nie tylko łabędzia czarnodziobego. To miejsce występowanie wielu niezwykłych gatunków. Region ten jest szczególnie ważny dla zachowania populacji podróżniczka. Atrakcją ostoi są również walory przyrodnicze. Nie bez powodu w granicach obszaru utworzono kilka rezerwatów przyrody” – zachęca Łukasz Dąbkowski.

"POZNAJ SWOJA NATURĘ"

Kampania „Poznaj swoją Naturę” to kolejna inicjatywa Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, której celem jest popularyzacja wiedzy i dzielenie się doświadczeniami dotyczącymi współistnienia człowieka z przyrodą w obszarach Natura 2000. Projekt ma również pokazać korzyści płynące z włączenia terenów Polski do Europejskiej Sieci Ekologicznej. Dlatego organizatorzy zaplanowali działania informacyjne skierowane także bezpośrednio do mieszkańców chronionych obszarów. W okresie od maja do września, w wybranych miejscowościach, należących do obszarów Natura 2000, odbędzie się 15 spotkań informacyjnych oraz 5 imprez lokalnych. Ich celem będzie promowanie sieci Natura 2000 jako dodatkowych możliwości dla gminy i jej mieszkańców. Ambasadorem kampanii został Andrzej Piaseczny.

Polub nas na Facebooku!

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.