Przybywa turystycznych atrakcji na świętokrzyskim Szlaku Przygody. Najnowszą z nich stanowi seria questów, czyli nieoznakowanych szlaków pozwalających samodzielnie zwiedzać region.
Questing łączy w sobie elementy zabawy w podchody z poznawaniem lokalnego dziedzictwa. Wyposażeni w ulotki turyści samodzielnie pokonują trasy, rozwiązując po drodze szereg zagadek związanych z historią i kulturą regionu, by zdobyć ukryty na końcu „skarb”. To nie tylko doskonały sposób na aktywny wypoczynek, ale i przeżycie prawdziwie pouczającej przygody.
Na świętokrzyskim Szlaku Przygody właśnie powstało sześć nowych ścieżek turystyki z zagadkami. Każda z nich ma swój wyjątkowy charakter i pozwala poznać inny rodzaj świętokrzyskiego dziedzictwa. – Nasze questy odzwierciedlają różnorodność Szlaku, który sam podzielony jest na sześć krain tematycznych – wyjaśnia Piotr Sadłocha, prezes Fundacji Szlak Przygody.
W Łopusznie i Bodzentynie turyści odkryją sekrety lokalnej historii i z bliska zobaczą tamtejsze zabytki. Z Nowej Słupi ruszą na Święty Krzyż śladami legendarnego pielgrzyma Emeryka. Wędrując rowerem przez okolice Sadowia poznają miejsca, w których swe dziecięce lata przeżył Witold Gombrowicz. W kamieniołomie w Zachełmiu dowiedzą się wiele o geologii i najstarszych znanych czworonogach, czyli tetrapodach, których skamieniałe ślady znaleziono w okolicy. Natomiast dzięki trasie w Bielinach poznają tajniki świętokrzyskich wiedźm i czarownic – wiedzę o ziołach czy podróżowaniu na miotle – a dodatkowo skosztować będą mogli magicznego eliksiru sporządzonego według dawnych receptur w Osadzie Średniowiecznej w Hucie Szklanej.
W wytyczenie nowych questów zaangażowani byli mieszkańcy okolic, przez które przebiegają trasy. – Ich udział w projekcie daje gwarancję autentycznego charakteru tras i zagadek. A odkrywanie własnego dziedzictwa, by atrakcyjnie zaprezentować je innym, to świetny sposób na aktywizację lokalnych społeczności – wyjaśnia Izabella Ozaist, certyfikowana trenerka questingu (questing.pl).
Ulotki z wszystkimi sześcioma questami już wkrótce będą do ściągnięcia ze stron internetowych Szlaku (szlakprzygody.eu) oraz portalu Questing.pl. Z początkiem października dostępne również będą w miejscowych punktach informacji turystycznej.
Szlak Przygody to największy sieciowy produkt turystyczny w Polsce, obejmujący 850 km tras, ponad 100 oznakowanych atrakcji i 6 krain tematycznych. W jego ramach działa program lojalnościowy, pozwalający turystom zbierać punkty, które można wymieniać na nagrody lub zniżki do wykorzystania u partnerów Szlaku. Projekt realizuje Partnerstwo sześciu Lokalnych Grup Działania z województwa świętokrzyskiego, a finansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.