Aktualności

Poradnik pielgrzyma - jak przygotować się do podróży do Rzymu

Mat. prasowe, 21.04.2014

Watykan

fot.: David Herraez Calzada, shutterstock.com

Watykan
To będzie historyczna i największa msza w kościele katolickim – szacuje się, że w kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII 27 kwietnia weźmie udział nawet 5 milionów osób. Zanim wyruszycie do Rzymu, przeczytajcie poradnik pielgrzyma.

To będzie historyczna i największa msza w kościele katolickim – szacuje się, że w kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII 27 kwietnia weźmie udział nawet 5 milionów osób. Zanim wyruszycie do Rzymu, przeczytajcie poradnik pielgrzyma.

Rzym – lotniska w Rzymie

W Rzymie znajdują się dwa lotniska. Pierwsze z nich, imienia Leonarda da Vinci jest największym i najbardziej ruchliwym lotniskiem w stolicy Włoch. Jest ono zlokalizowane we Fiumicino, 26 kilometrów na południowy zachód od centrum miasta. Drugie, o nazwie Ciampino–G. B. Pastine, położone jest w Ciampino, 15 km na południowy wschód od centrum Rzymu. Oba porty znajdują się poza obwodnicą miejską - Grande Raccordo Anulare (GRA).

Jak dojechać z lotniska do Rzymu

Z lotniska Fiumicino

Pociągiem. Bezpośrednie połączenie z centrum miasta zapewnia Ekspres Leonardo, który kursuje co 30 minut. Stacją końcową w Rzymie jest Dworzec Termini, stanowiący główny węzeł komunikacyjny transportu publicznego, zaś w jego okolicy znajduje się najwięcej miejsc oferujących zakwaterowanie. Pociągi z Dworca Termini odjeżdżają z toru 24. Bilety są dostępne zarówno w kasach, jak i w automatach samoobsługowych, kosztują 14 euro, przy czym bilety sprzedawane na peronie są droższe o 1 euro. Bilety powinny zostać skasowane w żółtym kasowniku, który można znaleźć na peronie. Termin ważności biletu to 90 minut po skasowaniu.

NA TEMAT:

Taksówką. Taksówki czekają na pasażerów przed lotniskiem – zwykle są koloru białego. Przejazd z Fiumicino do Rzymu kosztuje 48 euro. Należy zwrócić uwagę, że Fiumicino leży poza obszarem miasta, co powoduje, że taryfa za pierwszą część drogi jest droższa (na liczniku wyświetla się wtedy nr 2). Kierowca powinien przełączyć taryfę w liczniku na nr 1, w momencie przekroczenia obwodnicy (GRA) i wjazdu w granice miasta.

Autobusem. Linia autobusowa Terravision kursuje na trasie między lotniskiem a Stacją Termini. Z Fiumicino autobusy odjeżdżają z małego przystanku autobusowego na zachód Terminalu 3. W Rzymie stacja końcowa jest po wschodniej stronie od Dworca Termini. Koszt biletów wynosi 6 euro w jedną stronę, 11 euro w obie strony (zakup przez internet 4 i 8 euro).

Z lotniska Ciampino

W Ciampino należy wsiąść w autobus jadący do stacji Anagnina (końcowa stacja linii A). Koszt to 1,20 euro za przejazd autobusem plus 1,50 euro za przejazd metrem, czas przejazdu do Anagniny wynosi nieco ponad 20 minut. Z Anagniny można dojechać do Stacji Terminali lub innych głównych stacji metra ( Spagna, Barberini, Flaminio). Aby dotrzeć do Stacji Termini można skorzystać też z autobusu linii Terravision. Cena wynosi 4 euro, a czas przejazdu to ok. 40 minut.

Rzym. Jak dojechać na Plac św. Piotra

Trasa: Termini - Plac Św. Piotra w Watykanie. Należy wsiąść w autobus numer 64 z Dworca Termini (od 13 kwietnia do 01 maja będzie kursował 24 godz./h), przejechać 14 przystanków i wysiąść na przystanku Cavalleggeri/S.Pietro. Następnie trzeba przejść 450 metrów do samego Placu. Jadąc tym autobusem, zwróćmy szczególną uwagę na bagaż i rzeczy osobiste, ponieważ na tej trasie zdarzają się kradzieże kieszonkowe. Drugą możliwością dojazdu jest skorzystanie z metra – należy wybrać linię A i wysiąść na stacji Ottaviano-S.Pietro, a następnie przejść 800 m do Bazyliki Św. Piotra.

Czym i jak poruszać się po Rzymie

Najwygodniejszą i najszybszą opcją przemieszczania się w Rzymie jest metro. W stolicy działają dwie linie: A i B. Od godz. 5.30 26 kwietnia do 00.30 dwa dni później będą kursować bez przerwy. Najlepiej zaopatrzyć się w bilet okresowy. BIT (Biglietto integrato a tempo) to bilet normalny dla osoby dorosłej; jest ważny przez 100 minut od momentu skasowania, ale może zostać użyty tylko raz w metrze. Cena: 1,50 euro. BIG (Biglietto integrato giornaliero) - bilet jednodniowy - pozwala na nieograniczone korzystanie z autobusów, tramwajów i metra przez 24 godziny. Kosztuje 6 euro. BTI (Biglietto turistico integrator) to bilet 3-dniowy. Można z niego korzystać przez 3 dni od daty wskazanej na pieczątce po skasowaniu biletu. Cena: 16,5 euro.

Dla turysty

Turyści w Rzymie mogą zaopatrzyć się w kartę Roma Pass, która pozwala na wejścia do muzeów i korzystanie ze środków komunikacji miejskiej. Na Placu Św. Piotra nie obowiązują bilety. Siedem punktów informacyjnych (Ciampino, Fiumicino, Castel Sant Angelo, Minghetti, Navona, Nazionale i Barberini) działa od 8 lub 9.30 do 19 i 19.30. Kantory znajdujące się na lotniskach, dworcach kolejowych czy hotelach oferują najwyższe kursy. Pieniądze najlepiej wymieniać w banku. Dobrym sposobem, jest też pobranie pieniędzy z bankomatów. W określonych sytuacjach, np. kradzieży lub zgubienia dokumentów, pieniędzy, wypadku czy choroby, należy kontaktować się z Wydziałem Konsularnym Ambasady RP w Rzymie (tel.: 0039 06 36204338 lub 0039 3457593864); e-mail: rzym.amb.wk@msz.gov.pl.

Telefony alarmowe we Włoszech: pogotowie – 118, żandarmeria – 112, policja – 113, straż pożarna – 115, pomoc drogowa – 116.

Kanonizacja w sieci

Na czas kanonizacji warto ściągnąć bezpłatną aplikację „Santo Subito” dostępną m.in. po polsku w formacie IOS i Android. Oficjalna strona kanonizacji: www.2papisanti.org.

Polub nas na Facebooku!

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.