Trwająca na Mierzei Wiślanej wycinka drzew właśnie dobiegła końca. To przygotowania do budowy kontrowersyjnego kanału żeglugowego. Z 25 hektarów parku krajobrazowego zniknęło kilka tysięcy drzew. Protestują mieszkańcy, ekolodzy, a teraz także Komisja Europejska, która chce od polskich władz wyjaśnień w sprawie inwestycji.
NA TEMAT:
Mierzeja Wiślana – co to za tereny?
Mierzeja Wiślana to jeden z popularniejszych rejonów wypoczynkowych nie tylko na Pomorzu, ale w całej Polsce. Miejscowości jak Krynica Morska czy Stegna szczególnie latem przyciągają rzesze turystów. Nic dziwnego – spragnieni słońca, morskich kąpieli i tropienia bursztynów odnajdą tu wszystko, czego szukają. To również raj dla miłośników zieleni. Objęte ochroną drzewa na terenie Parku Krajobrazowego Mierzeja Wiślana to przede wszystkim sosny. Niestety, teraz pięknie, zalesione, dotychczas - słabo zurbanizowane obszary są w niebezpieczeństwie.
Krynicka Morska – główny punkt Mierzei Wiślanej
Zdecydowana perełka Mierzei to Krynica Morska. Miasteczko słynie z piaszczystych, nadbałtycki plaży, urokliwego usytuowania, niesamowitej przyrody i – co za tym idzie – pięknych terenów spacerowych. W tutejszych lasach można spotkać masę zwierząt leśnych: dziki, sarny, borsuki czy daniele. Krynica może pochwalić się bogatym w jod powietrzem, a także nie tak dawno odkrytymi solankami, które przyciągają miłośników leczniczych kąpieli. Punktem obowiązkowym wizyty w Krynicy, szczególnie z dziećmi, jest latarnia morska. Z jej tarasu rozpościera się piękny, zielony widok. Można dostrzec też znajdujący się po drugiej stronie Zalewu Wiślanego Frombork, a nawet przygraniczne tereny Rosji.
Piaski – coś dla miłośników spokoju
Maleńka wioska i dawna osada rybacka to idealne miejsce dla poszukujących ciszy i odpoczynku na łonie natury. Można powiedzieć, że Piaski, do których wiedzie urokliwa droga przez las, to praktycznie ostatnia miejscowość przed granicą z Rosją - dalej już tylko las. W Piaskach jest port, molo i plaża, czyli wszystko to, co powinno być w nadmorskiej miejscowości. Jednak to, co najważniejsze w tej okolicy to niesamowite, dzikie tereny spacerowe. To najbardziej dziewiczy rejon Mierzei Wiślanej, na którym rządzi natura.
Czy popierasz budowę kanału żeglugowego przez Mirzeję Wiślaną?
Stegna, czyli morze i las
Otoczona wodami Morza Bałtyckiego, Wisły i Szkarpawy jest niewątpliwie urokliwie położona. Mikroklimat Stegny tworzą nie tylko piasek pod stopami i bezpieczne morskie kąpieliska, ale także czyste powietrze i leśne tereny, sąsiadujące z plażą. Pośród buków, dębów czy brzóz zlokalizowane są domki i ośrodki wczasowe. Nie oznacza to jednak, że Stenga to miejsce wyłącznie dla tych, którzy szukają wyciszenia i odpoczynku pośród drzew. W sezonie letnim odbywają się tu imprezy kulturalne i rozrywkowe, więc spragnieni zabawy w gronie znajomych też znajdą tu coś dla siebie.
Mierzeja Wiślana: kontrowersje wokół budowy kanału trwają
Już pod koniec lutego Bruksela zażądała od polskich władz wyjaśnień odnośnie wycinki drzew na terenie Mirzei Wiślanej pod budowę kanału. W piątek 8 lutego doszło do spotkania przedstawicieli Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej z Komisją Europejską. Zgodnie z wydanym przez resort gospodarki morskiej komunikatem „przedstawiciele Komisji potwierdzili konieczność budowy kanału". Stwierdzenie to dementują jednak Bruksela. Jak wynika z informacji pozyskanych przez RMF FM rzecznik KE - Enrico Brivio – powiedział, że na spotkaniu dotyczącym Mierzei Wiślanej nie zapadły żadne decyzje.
Temat budowy kanału na terenie Mierzei Wiślanej od początku budzi wiele kontrowersji. Aktywiści i mieszkańcy są oburzeni wycinką drzew. Zwolennicy pomysłu twierdzą, że budowa kanału to szansa na rozwój gospodarczy i obronny kraju. Co Wy o tym myślicie?