W jaki dzień tygodnia Szwedzi obchodzą Tłusty Czwartek? Kiedy w szwedzkim domu na stole ląduje grochówka i naleśniki? Jak zrobić popularne w Skandynawii gofry i dlaczego u potomków Wikingów słynne powiedzenie: „Za żadne skarby świata” brzmi: „Za całe masło w Smalandii”?
Po książkę warto sięgnąć nie tylko dla ciekawostek, ale również aby poznać sposób myślenia Szwedów, ich zwyczaje i historię ich ojczyzny.
NA TEMAT:
„Na północ. Szwecja znana i nieznana” to książka hybryda – coś pomiędzy przewodnikiem a reportażem. Innymi słowy - kraj w pigułce. Stanowi istne kompendium wiedzy dla tych, którzy chcą poznać Szwecję prawdziwą i niebanalną. Nie tylko zobaczyć popularne atrakcje turystyczne, ale też spróbować zrozumieć kraj, który dla autora pachnie przede wszystkim lasem.
Gdyby ktoś powiedział, że jedzie do Szwecji zobaczyć wielbłądy lub 8-metrową statuę Buddy, popatrzylibyście zapewne na niego jak na szaleńca. Błąd! Szwecja to nie tylko niskie temperatury, śledzie i wysokie blondynki. Jak mało wiemy o tym kraju, od lat pokazuje nam zakochany w Skandynawii Maciej Zborowski – skandynawista, rusycysta i doktor językoznawstwa. Sam z pasją odkrywa coraz to nowe niuanse nordyckiej psychiki.
Oprócz rozdziału „Zdarzenia” znajdziemy też strony poświęcone ludziom, miejscom (dowiemy się m.in. gdzie znajduje się muzeum wieszaków, gdzie lodowy hotel, i dokąd się wybrać, jeśli marzy nam się nocleg na drzewie), jedzeniu i kulturze.