Ranking World Happiness Report powstaje na podstawie przeanalizowania następujących czynników: wskaźnik PKB na mieszkańca, pomoc socjalna, oczekiwana długość życia, wolność w podejmowaniu decyzji życiowych, hojność, zaufanie oraz postrzeganie korupcji.
NA TEMAT:
Podczas tworzenia raportu, ONZ analizuje również szczególne sytuacje dotyczące państw. Przykładowo, dlaczego kraje Afryki wciąż zajmują ostatnie miejsca w rankingu oraz co stoi za poprawą nastrojów w Chinach.
Jednym z ostatnich działań Organizacji Narodów Zjednoczonych jest wprowadzenie programu Restoring American Happiness, który ma pomóc odpowiedzieć na pytanie, dlaczego mimo wzrostu gospodarczego poziom szczęścia w USA stale spada.
Nowy ranking najszczęśliwszych krajów świata
W raporcie znalazło się 155 państw z całego świata. Po raz kolejny czołowe miejsca zajęły kraje Skandynawii i Europy Zachodniej. Na podium oprócz Norwegii uplasowały się kolejno: zeszłoroczny lider – Dania oraz Islandia, która już drugi rok z rzędu znalazła się na trzecim miejscu. Pierwszą dziesiątkę zamyka Szwecja.
W tym roku Polska zajęła 46. pozycję, awansując tym samym o 11 miejsc w stosunku do ubiegłorocznego rankingu. W najnowszym World Happiness Report udało nam się wyprzedzić między innymi Rosję, Japonię oraz Włochy. Jeszcze rok temu mieszkańcy tych krajów uważani byli za szczęśliwszych od Polaków.
Ostatnie miejsce zajęła Republika Środkowoafrykańska.