Spacery po lasach i górach w Polsce cieszą się sporym zainteresowaniem Polaków - 80% osób, które wzięły udział w badaniu, deklaruje, że chętnie odwiedzają te miejsca z rodziną. A 84% badanych planuje wycieczkę w ciągu najbliższych miesięcy.
Celem badania, przeprowadzonego we współpracy z domem badawczym GFK Polonia, była analiza zachowań, postaw i wiedzy ekologicznej Polaków związanych z pieszymi wędrówkami po szlakach turystycznych. Prawie trzy czwarte uczestników badania (73%) uważa, że wycieczki nimi gwarantują odwiedzenie ciekawych przyrodniczo miejsc w Polsce. Niemal połowa (44%) respondentów była w lesie lub w górach w ciągu ostatniego miesiąca, a co trzeci badany deklaruje, że raz na 3 miesiące spędza wolny czas na wycieczkach tego typu.
NA TEMAT:
Po co nam szlaki turystyczne?
3/4 badanych rozumie turystyczną funkcję szlaków, które umożliwiają bezpieczne i odpowiedzialne obcowanie z naturą. 2/3 osób (66%) poprawnie przypisuje szlakom funkcję katalizującą ruch turystyczny i ułatwianie świadomego poznania przyrody, z kolei 61% ankietowanych docenia, że szlaki pomagają chronić środowisko naturalne. Z badania wynika, że Polacy znają szlaki turystyczne w swoim województwie i chętnie z nich korzystają, ponad 60% badanych ceni poczucie bezpieczeństwa i woli wędrować specjalnie wyznaczonymi trasami niż nieznanymi ścieżkami.
Nie wiemy, co oznaczają kolory szlaków
70% ankietowanych żywi błędne przekonanie, że kolory wyznaczonych tras oznaczają ich trudność. - Odwiedzając górskie szlaki widzimy coraz więcej amatorów tego typu wypoczynku. Niestety osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z pieszymi wędrówkami uważają, że oznaczenia szlaków wskazują na poziom trudność danej trasy. Nic bardziej mylnego. W lasach i górach w Polsce jest pięć kolorów szlaków turystycznych: niebieski wskazuje na długie, dalekosiężne szlaki, czerwony odnosi się do głównych, najbardziej charakterystycznych tras, czarny informuje o krótkim szlaku lub końcowym podejściu, zielony prowadzi do ciekawych turystycznie miejsc, kolor żółty łączy ze sobą inne szlaki, a czasem jest szlakiem dojściowy, czyli prowadzi do konkretnego celu w pobliżu innego szlaku - mówi Jerzy Kapłon z Centralnego Ośrodka Turystyki Górskiej PTTK.
Czy właściwie dbamy o przyrodę?
Zachowanie człowieka bezpośrednio wpływa na stan przyrody, zarówno w sposób pozytywny, jak i negatywny. Polacy nie zawsze wiedzą, jakie zachowania na szlaku i w lesie są właściwe. Zdecydowana większość potępia karmienie i niepokojenie dzikich zwierząt, spuszczanie psów ze smyczy, czy wyrzucanie resztek jedzenia. Wśród ankietowanych istnieje jednak niepewność odnośnie dozwolonych form korzystania z lasu. Wiele osób ma wątpliwości, czy w lesie każda trasa jest odpowiednia do wędrówki z psem, jazdy rowerem lub wycieczki konnej. Ponadto około połowa badanych nie jest świadoma, że nie należy rozpalać ogniska w odległości mniejszej niż 100 m od lasu, czy też piknikować, a przede wszystkim hałasować na terenie parków narodowych.
Polacy mają trudności też z prawidłową oceną zachowań innych osób poruszających się po szlakach turystycznych. Ankietowani mają tendencję do przymykania oka na łamanie reguł, jeśli uzasadniają je motywy „edukacyjne”. Przykładowo ponad 1/3 uczestników badania pozytywnie oceniłoby rodzinę wchodzącą na teren szkółki leśnej, by pokazać dzieciom, jak sadzone są drzewka oraz pochwalałoby uczniów z kółka geologicznego zbierających skały i skamieniałości w rezerwacie przyrody.
Szczególnie świadomi podstawowych zasad obowiązujących na szlakach turystycznych i w lasach są ankietowani w wieku między 45 a 55 rokiem życia. Najmłodsza grupa (25-34 lata) przejawia o wiele większą wyrozumiałość w kwestii nie przestrzegania reguł obowiązujących podczas pieszych wędrówek.
90% Polaków popiera ochronę przyrody
90% osób uważa, że lasy są dobrem narodowym i obowiązkiem każdego odwiedzającego las jest dbanie o ochronę przyrody.
- Czuwanie nad zachowaniem różnorodności biologicznej lasów i chronienie ich przed wieloma zagrożeniami należy głównie do leśników. W ten sposób troszczymy się nie tylko o przyrodę, ale też umożliwiamy Polakom bezpieczne korzystanie z jej dóbr. Jednak, aby nasza praca nie została zaprzepaszczona, każdy powinien dbać o otaczającą nas przyrodę. Przestrzegając kilku kluczowych zasad podczas pieszych wędrówek przyczynimy się do zachowania piękna natury na wiele długich lat – mówi Adam Wasiak, dyrektor generalny Lasów Państwowych.
Po stronie natury
Organizatorzy programu „Po stronie natury” zachęcają wszystkich Polaków do spędzania wolnego czasu na łonie natury. W ramach bieżącej edycji programu odnawianych jest ponad 300 km szlaków turystycznych w Beskidzie Żywieckim, Śląskim i Małym. Szlaki pełnią ważną rolę ekologiczną, ułatwiają świadome poznanie i uczenie się przyrody, a przede wszystkim pozwalają na odpowiedzialne obcowanie z naturą. Polacy są entuzjastycznie nastawieni do akcji ekologicznych, mających na celu ochronę otaczającej nas przyrody. Przeważająca większość badanych (92%) podziela opinię o zasadności organizowania programów proekologicznych, a 82% Polaków w badanej grupie wiekowej uważa, że angażowanie się w tego typu działania ma wpływ na długofalową zmianę zachowań i postaw ludzi. Blisko 70% osób deklaruje, że wprowadza w swoje życie zwyczaje proekologiczne.
Wychodząc na szlak powinniśmy pamiętać, aby być świadomymi turystami. Każdy z nas ma wpływ na ochronę środowiska naturalnego, ale wspólnie możemy osiągnąć znacznie więcej. Dzięki temu zachowamy piękno otaczającej nas przyrody dla przyszłych pokoleń. – mówi Sławomir Brzózek z Fundacji Nasza Ziemia.
Postronienatury.pl