Spotkania będą odbywały się co miesiąc. Na każdym z nich uczestnicy będą rozmawiać o wybranym wspólnie reportażu. Na pewno będą to ciekawe teksty, które inspirują, niosą nadzieję, a czasami frustrują, szokują i nie dają zasnąć jeszcze długo po zamknięciu książki. To doskonała okazja do dyskusji o świecie, kulturze i społeczeństwie. O historii, współczesności i zmianach. Będzie i miejsce na rozmowę o literaturze, o kondycji i funkcji reportażu. A wszystko to w DOMowej atmosferze.
Czarnobylska modlitwa
Wybór pierwszej lektury należał do Strefy WolnoSłowej. 28 kwietnia o godz. 20:00 będziemy dyskutować o reportażu „Czarnobylska modlitwa. Kronika przyszłości” Swietłany Aleksijewicz. Białoruska pisarka i dziennikarka pisze o katastrofie w Czarnobylu. Na kartach książki oddaje głos ludziom, którzy teoretycznie nie powinni żyć, a jednak przetrwali apokalipsę.
„Żyje sobie człowiek. Zwyczajny człowiek. Człowieczek. Taki jak wszyscy dookoła – idzie do pracy i wraca z pracy. Dostaje przeciętną zapłatę. Raz do roku wyjeżdża na urlop. Ma żonę. Dzieci. Normalny człowiek! No i któregoś dnia zmienia się nagle w człowieka czarnobylskiego. W dziwadło! W coś, czego nikt nie zna i co wszystkich interesuje.”
Aby brać czynny udział w dyskusji, z książką najlepiej zapoznać się przed spotkaniem. Zapraszamy!
Strefa WolnoSłowa
Fundacja Strefa WolnoSłowa powstała w 2011 roku z inicjatywy osób, związanych z szeroko pojętą kulturą: z teatrem, literaturą, fotografią i organizacją działań animacyjnych. Organizuje wydarzenia artystyczne i edukacyjne, których główną rolą jest wzmocnienie dialogu międzykulturowego i międzypokoleniowego. Poprzez projekty międzynarodowe oraz zaangażowanie uchodźców i imigrantów, mieszkających w Polsce fundacja działa również na rzecz integracji europejskiej i praw człowieka. DOM Strefy WolnoSłowej znajduje się przy ul. Burdzińskiego 5 w Warszawie.
www.strefawolnoslowa.pl
Wydawnictwo Czarne
Wydawnictwo Czarne istnieje na polskim rynku od 1996 roku. Specjalizuje się w literaturze faktu, eseistyce oraz polskiej i światowej prozie. Najwięcej uwagi wydawnictwo poświęca współczesnemu reportażowi w jego różnych odsłonach. Wśród wydanych przez Czarne pozycji nie brakuje też tytułów podróżniczych, dokumentalnych oraz biografii.