Aktualności

Kotlina Jeleniogórska: Atrakcje na weekend - Mistrzostwa świata w grze na pile

Mapa doliny Pałaców w Polsce

fot.: Archiwum FundacjaDoliny Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej

Mapa doliny Pałaców w Polsce
Nie w Nowym Jorku, gdzie dzielnica Queens słynie także z festiwalu gry na pile, lecz w Pałacu Wojanów k. Jeleniej Góry odbędą się od 22 do 24 lipca mistrzostwa świata w grze na tym nietypowym instrumencie. Właśnie mija 300 lat, gdy piłę - zamiast do cięcia drewna - wykorzystano do wykonywania muzyki. Była ona inspiracją dla tak znanych kompozytorów jak Wolfgang Amadeusz Mozart, Piotr Czajkowski, Krzysztof Penderecki.

Mistrzostwa świata w Wojanowie organizowane są w formule otwartej - publiczność będzie mogła uczestniczyć w przesłuchaniu wirtuozów, ubiegających się o miano mistrza świata, którzy z reguły mają wykształcenie muzyczne. Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny. Prowadzić je będzie Emilian Kamiński oraz mistrz świata w grze na pile Wojciech Suchań. Koncerty zaplanowano na pałacowym dziedzińcu, w razie niepogody zostaną przeniesione do Sali Wojanowskiej  Pałacu Wojanów. Organizatorem  imprezy jest Fundacja Doliny Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej.

Mistrzostwom  towarzyszyć będzie piknik letni w parku Pałacu Wojanów, w trakcie którego odbędą się m.in. koncerty z udziałem mistrza świata Wojciecha Suchania oraz laureatem mistrzostw, który zagra w niedzielę z big bandem Filharmonii Dolnośląskiej.

„Po wielu miesiącach ćwiczenia, próbowania, szukania okazało się iż nauczyłem się gry na bardzo nietypowym instrumencie perkusyjnym jakim jest piła, która wg opinii mistrza (Petra Dopity z Czech) okazała się przydatna tylko na złom – tak opisuje początek swoje przygody z piłą i pilarstwem mistrz świata Wojciech Suchań. „Podczas swojej samodzielnej nauki, złamałem dwa smyczki, ale efekty mojej wytrwałej nauki zostały zwieńczone kolejnymi sukcesami. Jeździłem z piłą i trąbką zwiedzając część Europy - Belgia, Szwajcaria, Austria , Niemcy, Włochy, Francja, gdzie koncertując natknąłem się na różnych artystów - muzyków, aktorów, malarzy, kuglarzy, mimów, clownów…. którzy byli moją późniejszą inspiracją do napisania mojej pracy magisterskiej z... socjologii”.

NA TEMAT:

Dolina Pałaców i Ogrodów

Ta część Kotliny Jeleniogórskiej, w której odbędą się muzyczne mistrzostwa, jest nazywana Doliną Pałaców i Ogrodów, gdyż na stu kilometrach kwadratowych znajduje się ponad 30 pałaców i zamków – rezydencji rodów arystokratycznych i nowobogackich fabrykantów z XVIII i XIX wieku, w otoczeniu przepięknych założeń parkowych, a nawet  rozległych parków krajobrazowych. Zabytki przez lata były zaniedbane, nowi właściciele zamienili je w luksusowe hotele ze spa czy centra konferencyjne, tak jak dawne zabudowania gospodarcze pałacu w Wojanowie nad rzeką Bóbr zaaranżowano na hotel. Jedenaście siedzib pretenduje obecnie do miana Pomnika Historii. Ten status nadawany przez Prezydenta RP pozwoliłby Kotlinie Jeleniogórskiej ubiegać się wpis na listę światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego ludzkości UNESCO.

Więcej: www.palac-wojanow.pl, www.dolinapalacow.pl,

www.jeleniagora.naszemiasto.plwww.wojciechsuchan.pl

źródło: Dolnośląska Organizacja Turystyczna

Polub nas na Facebooku!

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.