Głównym celem konkursu fotograficznego organizowanego przez Centrum Edukacji Ekologicznej Hydropolis jest zarażenie szerokiego grona odbiorców pasją do podróżowania i miłością do natury.
Organizatorzy wierzą również, że dzięki konkursowi Polacy dowiedzą się więcej na temat największych współczesnych problemów ekologicznych i tym samym staną się na nie bardziej wrażliwi.
NA TEMAT:
– Konkurs kierujemy do każdego, kto lubi fotografować otaczającą go rzeczywistość. Ekologiczne zafiksowanie nie jest niezbędne, nie trzeba też być zawodowym fotografem, aby wziąć udział i powalczyć o nagrody – podkreśla Rafał Zagrobelny, menedżer Hydropolis.
Zasady konkursu
Każdy uczestnik może zgłosić maksymalnie trzy fotografie – w wybranych przez siebie kategoriach: Ocean życia, Człowiek i woda oraz Miasto i woda.
– Interpretacja nazw kategorii jest dowolna. Liczymy na inwencję twórczą uczestników – mówi Rafał Zagrobelny. Skąd takie motywy przewodnie? Odpowiadają one nazwom poszczególnych stref na wystawie Hydropolis.
Fotografie można zgłaszać do 15 sierpnia 2017 za pośrednictwem strony internetowej konkurs.hydropolis.pl. Wystarczy się zarejestrować, wypełnić prosty formularz zgłoszeniowy i wgrać zdjęcie (bądź zdjęcia). Zgłoszenie do udziału w konkursie jest darmowe.
Nagrody
W każdej kategorii jury wyłoni jednego zwycięzcę oraz przyzna dwa wyróżnienia. Przyznana zostanie także nagroda grand prix. Na najciekawsze prace będą mogli głosować też internauci – to oni zadecydują, w czyje ręce trafi Nagroda Publiczności. Głosowanie trwa do 15 września, a każdy internauta może oddać tylko jeden głos dziennie (głosowanie odbywa się na stronie konkurs.hydropolis.pl).
- Grand Prix – 2000 zł oraz publikacja zwycięskiego zdjęcia na łamach magazynu „Podróże”
- Nagroda za pierwsze miejsce w każdej z trzech kategorii tematycznych – 1000 zł
- Wyróżnienia w każdej z trzech kategorii tematycznych – markowy statyw oraz 90-dniowy voucher rodzinny do Hydropolis
- Nagroda Publiczności – markowy aparat do zdjęć podwodnych
– Poza nagrodami rzeczowymi i pieniężnymi, przewidzieliśmy coś wyjątkowego. Bezpośrednio po rozstrzygnięciu konkursu zrobimy w strefie ekspozycji czasowych Hydropolis wystawę wyróżnionych w konkursie fotografii. Dzięki temu najlepsi autorzy dostaną możliwość dotarcia ze swoimi pracami do kilkudziesięciu tysięcy odbiorców, którzy w tym czasie odwiedzą nasze centrum – dodaje Rafał Zagrobelny.
Jurorzy będą uwzględniali m.in. jakość, oryginalność, kreatywność w podejściu do tematu oraz walory artystyczne.
Jury
Ryszard Horowitz
Od 2016 roku ambasador Hydropolis. Jeden z najsłynniejszych polskich fotografików, pionier cyfrowej obróbki zdjęć. Mieszka i pracuje w Stanach Zjednoczonych. W 2010 odebrał tytuł doktora honoris causa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Zdobywał najważniejsze wyróżniania i tytuły przyznawane fotografom, jego prace trafiały do zbiorów na całym świecie.
Maria Brzezińska
P.o. redaktor naczelna miesięcznika „Podróże”. Laureatka międzynarodowego konkursu Fujifilm „Praca jak marzenie” (1. miejsce, 2011 r.). Członek jury 2. edycji konkursu Fujifilm „Praca jak marzenie” (2012 r.). Fotografuje od 2005 r., teksty i zdjęcia publikuje w miesięczniku „Podróże”. Współorganizatorka i przewodnicząca jury konkursu Bloger „Podróży”.
Marcin Oliva Soto
Absolwent Wyższego Studium Fotografii AFA oraz Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Zielonogórskiego. Przez 10 lat był fotoreporterem dziennika Polska the Times Gazeta Wrocławska. Współpracuje z największymi instytucjami kultury takimi jak: Instytut Adama Mickiewicza, Narodowy Instytut Audiowizualny.
Mateusz Piesiak
Przedstawiciel młodego pokolenia fotografów; fotograf dzikiej przyrody, student, autor wystaw. Otrzymał tytuł Młodego Fotografa Dzikiej Przyrody Roku. Jego zdjęcia i artykuły przyrodnicze publikowane były w zagranicznych magazynach, m.in. w BBC Wildlife Magazine. Dwukrotnie zdobył pierwsze miejsce w największym konkursie fotograficznym o tematyce przyrodniczej „BBC Wildlife Photographer of the Year”.
Małgorzata Skoczylas
Artysta plastyk, fotograf, designer, członek ZPAF, wykładowca Kompozycji Obrazu Fotograficznego w MFF KWADRAT we Wrocławiu. Jej fotografie zostały zauważone i docenione wielokrotnie na International Photography Awards (USA), nazywanych Oscarami Fotografii.
Regulamin konkursu
- Konkurs trwa od 21.06 do 06.10.2017
- Przeprowadzany jest na stronie: www.konkurs.hydropolis.pl
- Fotografie można zgłaszać od 21.06 od godz. 12 do 15.08 do godz. 23.59
- Pierwszy etap oceny zdjęć: od 16.08 do 15.09, drugi etap oceny zdjęć: od 18.09 do 22.09
- Rozstrzygnięcie konkursu i ogłoszenie wyników nastąpi 06.10.2017
- Każdy uczestnik może zgłosić do udziału w konkursie maksymalnie 3 fotografie
- Zdjęcia mogą być wykonywane na terytorium całego świata
- Nagroda Publiczności zostanie wyłoniona przez internautów w drodze głosowania. Internauta może oddać 1 głos dziennie na każde zgłoszone do konkursu zdjęcie; głosowanie internautów trwa od 21.06 do 15.09.2017
Finał konkursu
Zwieńczeniem konkursu będzie uroczysta gala, która odbędzie się 6 października 2017 w Hydropolis. Wezmą w niej udział m.in. wyróżnieni uczestnicy, jurorzy oraz dziennikarze. Podczas tego wydarzenia ogłoszone zostaną wyniki konkursu.
Czym zajmuje się Hydropolis?
Centrum Edukacji Ekologicznej Hydropolis we Wrocławiu to unikalne w skali kraju centrum wiedzy o wodzie. W odrestaurowanym XIX-wiecznym wnętrzu dawnego zbiornika wody czystej mieści się interaktywna, opracowana w oparciu o najnowsze technologie wystawa. Centrum zostało otwarte w grudniu 2015 roku, ale już zdążyło wypracować sobie opinię jednego z najbardziej popularnych centrów nauki w Polsce.
Więcej informacji: www.hydropolis.pl