Według NASA dzisiejsza pełnia Księżyca będzie największą i najjaśniejszą w 2019. Drugi w tym roku Superksiężyc 2019 pojawi się na niebie 19 lutego tuż po zachodnie słońca o godzinie 16.53 , jednak obserwacje najlepiej prowadzić po zapadnięciu zmroku.
NA TEMAT:
The super snow moon is coming -- 2019's biggest supermoon https://t.co/ks1h3VaYfe
— CNN International (@cnni) 19 lutego 2019
Superksiężyc 2019 – na czym polega zjawisko?
Najprościej mówiąc, to zjawisko, w którym Księżyc spełnia dwa warunki. Po pierwsze - jest w pełni, po drugie – znajduje się w perygeum, czyli najbliższym Ziemi punkcie jego orbity.
Śnieżny Superksiężyc, bo tak nazywane jest dzisiejsze zjawisko, to druga w tym roku tego rodzaju pełnia. Poprzednią (Krwawy Księżyc) mogliśmy podziwiać w styczniu. Śnieżny Superksiężyc ma być jednak wyjątkowo jasny! To spektakularne widowisko będzie na niebie przez całą noc. Według obliczeń naukowców równie jasny Księżyc będzie można zobaczyć dopiero za kilka lat – pod koniec 2026 roku.
Gdzie oglądać śnieżny Superksiężyc 2019?
Lutowy Superksiężyc będzie można zobaczyć gołym okiem w każdej części Polski! O ile, oczywiście, niebo nie będzie zachmurzone. Prognozy są jednak obiecujące. Obserwacje warto wprowadzić z dala od miejskich skupisk świat. Pasjonaci zjawisk astronomicznych mogą zaopatrzyć się w lornetki czy teleskopy.