W dniu 15 sierpnia obchodzone są dwa święta, religijne i świeckie – Matki Boskiej Zielnej i święto Wojska Polskiego. Przedstawiamy ich historię i miejsca, w których warto znaleźć się tego dnia.
Dlaczego Matka Boska jest „zielna”
Święto upamiętnia wydarzenie Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i jest obchodzone w Kościele Katolickim oraz Prawosławnym. W innych częściach świata ma inną nazwę, np. Czesi obchodzą święto „Matki Boskiej Korzennej”. Polska nazwa święta pochodzi od pewnej ludowej legendy. W dniu śmierci Maryi, do Jerozolimy z całego świata zjechali apostołowie, aby oddać jej hołd.
Wierząc, że tak jak jej syn zmartwychwstała, otworzyli trumnę, aby się o tym przekonać. W środku, zamiast ciała leżały wielobarwne kwiaty. Stąd, w naszym kraju 15 sierpnia kobiety i dziewczęta noszą wianki i istnieje zwyczaj święcenia bukietów. Święto jest również silnie związane ze zbiorem plonów i dożynkami – przypada na okres zakończenia prac letnich. W związku z tym Matka Boska jest również symbolem i patronem bogactwa żniw i przyrody.
Dzień Wojska Polskiego
Data największego święta militarnego w Polsce została wyznaczona w celu upamiętnienia zwycięskiej bitwy warszawskiej 1920 r. w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Szczególnie uroczyście było obchodzone w II Rzeczpospolitej. Obecnie, wojsko wróciło do tradycji sprzed II wojny światowej. Kluczowym elementem obchodów tego święta jest msza polowa za poległych żołnierzy i uroczysta zmiana warty przy grobie nieznanego żołnierza.
Obchody
Dzień Matki Boskiej Zielnej jest jednym z najważniejszych i najbardziej uroczystych świąt w polskim kalendarzu. Szczególne obchody co roku odbywają się w Kalwarii Zebrzydowskiej. Odbywa się tam inscenizacja Zaśnięcia i Wniebowzięcia Maryi. Innym miejscem, gdzie tradycja obchodów święta jest wciąż żywa, jest Jasna Góra. Pielgrzymi z całej Polski zmierzają do miejsca kultu, tak silnie związanego z osobą Matki Boskiej.
Znany z uroczystych obchodów święta Matki Boskiej Zielnej jest również Puńsk, niedaleko granicy z Litwą. Malownicza mała miejscowość tworzy doskonałe tło dla obchodów, które mają silne tradycje ludowe. Mieszkańcy, ubrani w tradycyjne stroje, idąc do Kościoła zbierają zioła, zboża i kwiaty. Przez wieś przejeżdża zabytkowy wóz, który wiezie orkiestrę. Na rynku zostają rozstawione stoiska, dzięki którym można skosztować miejscowych specjałów. A jest ich całkiem sporo!
Święto Wojska Polskiego jest obchodzone z wielkim rozmachem w stolicy, gdzie udział w uroczystościach biorą najważniejsze osoby państwa. W tym roku tradycyjnie obchody otworzy prezydent Bronisław Komorowski, który o 8:00 złoży kwiaty przed pomnikiem Marszałka Piłsudskiego. O 8:30 rozpocznie się msza święta w Katedrze Polowej Wojska Polskiego. Prezydent wręczy również odznaczenia wojskowe oraz nominacje na dziedzińcu Belwederu. Na Al. Ujazdowskich będzie miał miejsce przemarsz żołnierzy i przejazd pojazdów wojskowych, a ponad głowami przelecą jednostki sił powietrznych. Po południu w Parku Agrykola rozpocznie się festyn żołnierski, gdzie jedną z atrakcji będzie możliwość przyjrzenia się sprzętowi wojskowemu.