Sylwester w Anglii. Brytyjska rodzina królewska
Tradycją brytyjskiej rodziny królewskiej jest spędzanie świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku w wiejskiej rezydencji położonej niedaleko wioski Sandringham w hrabstwie Norfolk we wschodniej Anglii. Jest to prywatna posiadłość królowej, która corocznie przebywa tu aż do lutego i właśnie w tym miejscu świętuje kolejne rocznice wstąpienia na tron. Posiadłość została wybudowana w 1771 roku i składa się z pałacyku, który otacza 250 hektarów ziemi.
− Choć Elżbieta II nalega, by ten dzień świętować w gronie rodziny, tradycja wspólnego witania nowego roku została złamana dwukrotnie. W 2011 roku książę Filip był nieobecny w posiadłości z powodu problemów z sercem i konieczności przebywania w szpitalu. Dwa lata później tradycję przerwali William i Kate, którzy zdecydowali się spędzić Sylwestra wraz ze swym nowo narodzonym synem, księciem George’em, w posiadłości rodziny Middletonów, która jest rodzinnym domem księżnej Kate − opowiada Piotr Chalimoniuk ze Sky4Fly.net.
NA TEMAT:
Karnawał w Wiedniu. Bal wiedeński
W okresie karnawału w Wiedniu odbywa się około 450 balów. Sezon na wystawne spotkania przy dźwiękach walca wiedeńskiego rozpoczyna się już w listopadzie Balem Czerwonego Krzyża, który jest imprezą charytatywną organizowaną w Ratuszu.
Bal Sylwestrowy tradycyjnie organizowany jest w Hofburgu, w reprezentacyjnych salach cesarskiej rezydencji. Choć zdobycie zaproszenia na to wydarzenie nie jest łatwym zadaniem, najbardziej zdeterminowani rezerwują miejsca już kilka miesięcy przed nadejściem Nowego Roku.
Do zakupu biletu zachęca nie tylko obecność austriackiej elity, ale również bogaty program artystyczny i wystawna kolacja, po której zatańczyć można tradycyjnego wiedeńskiego walca.
Dla tych, którym nie uda się znaleźć w jednej z sal cesarskiej rezydencji, nie wszystko jednak stracone. Po Nowym Roku sezon balowy nabiera rozpędu i niemal każdego dnia można poczuć klimat wiedeńskich salonów. Jeśli nie na Balu Cukierników czy Wiedeńskim Balu Nauk, to pozostaje jeszcze najważniejsze wydarzenie sezonu − Bal w Operze, który organizowany jest w stolicy Austrii już od 1877 roku.
Sylwester na Times Square
Chyba najbardziej znaną imprezą plenerową na świecie jest Sylwester na Times Square w Nowym Jorku. Jego punktem kulminacyjnym jest zjazd kryształowej kuli, zbudowanej z niemal 3000 trójkątnych płytek kryształu i ponad 30 000 diod LED. Ponad 800 osób pracuje nad tym, by podczas sylwestrowego odliczania kula pomyślnie zjechała 23 m ku uciesze tłumu widzów.
Miliony turystów decydują się spędzić Sylwestra na Times Square w Nowym Jorku, fot. Shutterstock.com
Tradycją imprezy plenerowej jest także koncert, podczas którego występują najbardziej popularni artyści minionego roku. W ubiegłych latach byli to m.in. Wiz Khalifa, Demi Lovato czy Taylor Swift.
Ci, którzy zdecydują się spędzić tegorocznego Sylwestra w Nowym Jorku, muszą pamiętać, żeby na imprezę przybyć odpowiednio wcześniej. Dokładny harmonogram Sylwestra na Time Square nie został jeszcze przedstawiony, ale w zeszłym roku koncert rozpoczął się już o 18.00, więc aby zająć dobre miejsca, trzeba pojawić się na Times Square wcześnie rano. Dla władz miasta bardzo ważne jest bezpieczeństwo uczestników imprezy, dlatego na jej teren nie można wejść z torbą ani plecakiem.
Sylwestrowe imprezy plenerowe w Polsce
O wiele łatwiejsze jest spotkanie polskich gwiazd, które często spędzają Sylwestra w pracy - czyli na scenie. Wystarczy wybrać się na jedną z imprez plenerowych, które organizowane są w największych miastach w Polsce. Mieszkańcy Warszawy wciąż czekają na oficjalną listę artystów, którzy wystąpią podczas nocy sylwestrowej organizowanej w stolicy przez TVN. Na zeszłorocznym koncercie TVN "Warszawa - Stolica Sylwestra 2017" zagrali m.in. Kayah, Bajm, Kayah czy zespół Ira.
Ci, którym bliżej jest do Krakowa, Wrocławia czy Zakopanego, również mogą przebierać w bogatej ofercie artystycznej.
Nie pozostaje nic innego, jak ubrać się ciepło i powitać Nowy Rok na świeżym powietrzu!