Lazurowe Okno zostało częściowo uszkodzone podczas sztormu w styczniu. Już w 2013 roku przewidywano, że Azure Window może runąć w przeciągu najbliższej dekady. Skalny most był stale poddawany procesom erozji. Na skutek zniszczeń zabroniono spacerów po łuku. Jedna z największych atrakcji turystycznych Malty uległa całkowitemu zniszczeniu 8 marca około 9:40 czasu lokalnego.
NA TEMAT:
Zdjęcie miejsca, w którym znajdowało się Lazurowe Okno zamieścił na Instagramie serwis promujący turystykę na wyspie Gozo. Smutną informację potwierdził także na Twitterze premier Malty Joseph Muscat. Stratę Lazurowego Okna określił jako ,,łamiącą serce”.
Symbol Malty
Azure Window powstało tysiące lat temu u wybrzeży Morza Śródziemnego na skutek wypłukiwania skał. Naturalna rzeźba miała blisko 50 metrów wysokości. Skalny łuk osadzony na dwóch wapiennych filarach był obowiązkowym punktem podczas zwiedzania maltańskiej wyspy Gozo. Azure Window było jednym z najczęściej fotografowanych miejsc Instagramie. Nie tylko turyści upodobali sobie Lazurowe Okno. Słynny most skalny został dostrzeżony przez filmowców z Hollywood, przez co mogliśmy podziwiać go w filmach ,,Starcie Tytanów” i ,,Hrabia Monte Christo” oraz w serialu ,,Gra o Tron”.
Podobna katastrofa naturalna miała miejsce w zeszłym roku na plaży Legzira w Maroko. We wrześniu zawalił się jeden z dwóch słynnych kamiennych łuków. Po cudzie natury pozostała sterta czerwonych skał. Na plaży wciąż można podziwiać drugą, mniej efektywną rzeźbę skalną.