5 sierpnia Tour de Pologne przejeżdża przez Bukowinę Tatrzańską. Trasa prowadzi przez ulice: Rynek, św. Anny, Studencka, Gancarska, Krupnicza, al.3 Maja, Piastowska, Królowej Jadwigi, al.Focha, Rondo Grunwaldzkie, tunelem Konopnickiej, nawrót przed Rondem Matecznego, Konopnickiej, Zwierzyniecka, Powiśle, Podzamcze, Grodzka, Rynek. Zobacz mapę przejazdu i co warto zobaczyć w Krakowie.
NA TEMAT:
Atrakcje krakowskiego Podgórza - co warto zobaczyć na Podgórzu
1. Kościół św. Józefa
ul. Zamoyskiego 2
Neogotyckie cudo nazywane jest przez młodszych mieszkańców „Disneylandem”. Imponujące wrażenie robi zwłaszcza w nocy.
Na początku ubiegłego wieku na placu przed kościołem odbywał się ludny targ, potem była pętla tramwajowa. Teraz kupicie tu kwiaty.
2. Mocak
ul. Lipowa 4
Skoro jesteście na Podgórzu, koniecznie zajrzyjcie na sąsiednie Zabłocie, gdzie powstało Museum of Contemporary Art Krakow. Przestrzenie zaprojektował w dawnej Fabryce Oskara Schindlera Claudio Nardi, a o jakość ekspozycji dba Maria Anna Potocka, wieloletnia szefowa Bunkra Sztuki. To miejsce, którego nie można przegapić.
3. Goldex Poldex
ul. Józefińska 21/12
Miejsce o trudnym do uchwycenia charakterze: temporary space, galeria, knajpa w niezwykłym lokalu w oficynie gości najlepszych współczesnych artystów z Polski i zagranicy. Kiedyś przyjmowano tu zapłatę we własnej walucie (parę goldexów niektórzy krakowianie nadal mają w kieszeni), ale trudno się temu dziwić, skoro lokal stworzyło trzech nonkonformistów: Simon, Sowa i DeBarbaro.
4. Galeria Starmach
ul. Wegierska 5
Jedna z najznamienitszych galerii w kraju, prowadzona przez Teresę i Andrzeja Starmachów, kolekcjonerów i galerzystów, mieści się w przepięknym budynku dawnego Domu Modlitwy Zuchera. Tradycyjnie to tu otwiera się zawsze Miesiąc Fotografii w Krakowie, lecz na co dzień galeria zajmuje się prezentacją klasyki polskiej sztuki współczesnej ze szczególnym uwzględnieniem artystów ze środowiska krakowskiego
5. Makaroniarnia
ul. Brodzińskiego 3
Włoski przyczółek na Podgórzu prowadzony przez filozofa. Przytulny lokal znajduje się w najokazalszej kamienicy z tradycjami, tzw. paryskiej (na Podgórzu mówi się na nią Aleksandrowicz, od rodziny słynnego hematologa, który się tu urodził). Ciepłe bułeczki na przystawkę wprawią was w dobry humor.
Atrakcje Podgórza opisała Aga Kozak