4 sierpnia Tour de Pologne przejeżdża przez Zakopane. Czasowo zamykane ulice w mieście to: ul. Piłsudskiego, ul. Br. Czecha, ul. Żeromskiego, ul. Zwierzyniecka, ul. Staszica, ul. Aleje 3-go Maja, ul. Zamoyskiego, ul. Chałubińskiego, ul. Przewodników Tatrzańskich, ul. Karłowicza, ul. Balzera, ul. Dr. do Olczy, ul. Dr. na Bystre, ul. Witkiewicza, ul. Tetmajera. Zobacz mapę przejazdu i co warto zobaczyć w Zakopanem.
NA TEMAT:
Atrakcje Zakopanego - co warto zobaczyć
1. Kolejka na Kasprowy Wierch
Działa od 1936 r. i szczyt Kasprowego Wierchu zdobywa w 12 minut. Bardzo popularna jest zarówno zimą, ze względu na najlepsze w Polsce stoki narciarskie, jak i latem. Z Kasprowego Wierchu można ruszyć na spacer w dół do Zakopanego. To także świetny punkt, by rozpocząć trekking po Tatrach.
2. Muzeum Stylu Zakopiańskiego Willa Koliba
Willa Koliba to pierwszy dom w stylu zakopiańskim zbudowany według projektu Stanisława Witkiewicza. We wnętrzu można zobaczyć meble i zastawy stołowe w stylu zakopiańskim, który spopularyzował na Podhalu i ujął w teoretyczne „ramy” pod koniec XIX w. Stanisław Witkiewicz (ojciec Witkacego).
3. Gubałówka: kolejka i panorama Tatr
Miejsce niezwykle popularne ze względu na łatwą dostępność (na szczyt wjeżdżamy kolejką linowo-terenową) i niesamowite widoki. Ze szczytu roztacza się panorama na Zakopane i górujące nad nim Tatry. Bez trudu dostrzeżemy Giewont i Kasprowy Wierch, a przy dobrej pogodzie również najwyższe szczyty Tatr Wysokich.
4. Krupówki: Zakopane w pigułce
Najsłynniejszy deptak stolicy Tatr. Każdy turysta odwiedzający Zakopane czuje się zobowiązany przespacerować się tą kilometrową aleją, wpatrując się w górujący nad miastem Giewont. Poza mnóstwem sklepów i budynków w stylu zakopiańskim znajdziemy tu Muzeum Tatrzańskie, słynny hotel Morskie Oko i Dworzec Tatrzański. www.krupowki.biz
5. Teatr Witkacego
Założony 25 lat temu w miejscu dawnych spotkań młodopolskiej bohemy. Twórcy wskrzeszają dawną tradycję Zakopanego, na początku XX w. tętniącego życiem artystycznym.
6. Muzeum Tatrzańskie im. dra Tytusa Chałubińskiego
Jedno z najstarszych muzeów regionalnych w Polsce. Ekspozycję podzielono na trzy części: historyczną, etnograficzną i przyrodniczą. Wizyta pomaga uzmysłowić sobie, jak mocno wszystkie te sfery są w Tatrach wzajemnie powiązane.
7. Aqua Park Zakopane
Przez cały rok gości, zarówno tych aktywnie spędzających czas jak i poszukujących relaksu z widokiem na Giewont i Tatry Zachodnie, zaprasza zakopiański Aqua Park. Poza basenami olimpijskimi i rekreacyjnymi jest też strefa rodzinna z atrakcjami dla dzieci, a także sauny, hydromasaże, kręgielnie i finess club. Amatorzy wód termalnych powinni odwiedzić też Termy Bukowina Tatrzańska, położone niedaleko w Bukowinie Tatrzańskiej.
8. Wizyta w góralskiej karczmie
Kulinarnego spotkania z Podhalem nie należy ograniczać do zakupu oscypka na Krupówkach. Przynajmniej jeden obiad podczas wizyty w Zakopanem zjemy w tradycyjnej góralskiej karczmie. Polecamy nasz przewodnik po kulinarnej mapie Zakopanego z adresami i cenami posiłków w lokalach z miejscową kuchnią.
9. Wielka Krokiew
Skocznia narciarska robi wrażenie nie tylko podczas zawodów. Rozgrywane tu są konkursy Pucharu Świata. Latem, jeśli nie odbywają się tu żadne zawody, można wspiąć się na górę i wyobrazić sobie, co czują skoczkowie na moment przed startem. www.tatrzanskieatrakcje.pl
10. Parki Linowe
Zakopane oferuje aż trzy wyjątkowe parki linowe, pełne licznych atrakcji dla aktywnych. Mosty, kładki, belki, huśtawki, siatki... To wszystko oczywiście z pełnym zabezpieczeniem i po przeszkoleniu przez profesjonalistów.