Aktualności

Tragedia w Pieninach. Turysta zasłabł w górach, nie udało się go uratować

Agnieszka Morawska, 18.10.2021

Wąwóz Homole w Pieninach

fot.: www.shutterstock.com

Wąwóz Homole w Pieninach
Nie żyje jeden z turystów, który w piątek wybrał się na wędrówkę po Pieninach. Mężczyzna nagle stracił przytomność. Konieczna była reanimacja, mimo szybkiej interwencji ratowników GOPR i TOPR nie udało się go uratować.

Do tragicznego zdarzenia doszło w piątkowe przedpołudnie (15 października) ratownicy z sekcji szczawnickiej Grupy Beskidzkiej GOPR około godziny 11:00 dostali wezwanie do turysty, który nagle zasłabł na zielonym szlaku Homole - Wysoka w Jaworkach. Na miejsce poleciał też śmigłowiec TOPR. Niestety, jak relacjonują w mediach społecznościowych ratownicy GP GOPR Sekcja Szczawnica mężczyzny nie udało się uratować. - „Turysta będąc na wycieczce, utracił przytomność, brak oddechu i tętna. Do przyjazdu ratowników GOPR przygodni turyści prowadzili RKO. Na miejsce poleciał też śmigłowiec TOPR. Pomimo ponad godzinnej reanimacji mężczyzny nie udało się uratować" – czytamy na facebookowym profilu GP GOPR Sekcja Szczawnica.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD QUIZEM

NA TEMAT:

Zasady bezpieczeństwa w górach. O czym pamiętać?

Choć umiejętności bezpiecznego poruszania się po górach powinien mieć każdy turysta wychodzący na trekking, szczególnie istotne są one późną jesienią i zimą. Wyprawa w góry bez niezbędnego ekwipunku, właściwego zaplanowania trasy i przygotowania fizycznego może skończyć się tragicznie. Zwłaszcza zimą istnieje wiele niebezpieczeństw specyficznych dla tej pory roku. Należą do nich między innymi: zagrożenia lawinowe, odmrożenia, wychłodzenia, poślizgnięcia i zaginięcia. Bez względu na porę roku GOPR przypomina, że należy zabrać ze sobą ciepłą odzież, zapas wody, a także naładowany telefon z zainstalowaną aplikacją mobilną Ratunek.

Zasady bezpieczeństwa w górach:

  • 1. Odpowiednie planowanie wycieczki. Trzeba pamiętać o tym, że w zimie dzień jest krótszy i bywają znaczne różnice temperatury.
  • 2. Wybór trasy odpowiednio do naszych możliwości i kondycji. Ważne, by unikać samotnych wypraw i zawsze zostawiać wiadomość o celu wycieczki oraz godzinę planowanego powrotu. Konieczna jest także analiza warunków lawinowych – nachylenie, wystawa stoku, stopień zagrożenia lawinowego, historia pogody oraz prognozy.
  • 3. Umiejętny dobór sprzętu pod kątem warunków. Najważnieszy jest odpowiedni ubiór oraz buty w góry. W ekwipunku turysty zimowego powinny znaleźć się także: zestaw lawinowy (detektor, łopatka, sonda), raki, czekan, latarka (czołówka), apteczka + folia NRC, okulary z filtrem UV, zapasowe rękawiczki, prowiant i picie. Samo posiadanie (nawet dobrego) wyposażenia w plecaku, nie wystarczy jednak do tego, by bezpiecznie czuć się w górach. Aby szybko odnaleźć zasypaną w lawinie osobę, konieczna jest praktyka. Bardzo ważne jest także, by każdy z grupy, która ruszyła w góry, posiadał wszystkie elementy zestawu lawinowego.
  • 4. Przygotowanie się do sytuacji krytycznych. W pierwszych minutach po wypadku szanse na uratowanie zasypanych są największe, a sprawne posługiwanie się zestawem lawinowym daje możliwość działania, zanim przybędzie pomoc. W sytuacji krytycznej w górach bardzo ważna jest pomoc koleżeńska, umiejętność skutecznego współdziałania w zespole. Warto pamiętać, że samotne wędrówki po górach zimą są szczególnie niebezpieczne.

Polub nas na Facebooku!

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.