Na liczącym niemal 40 hektarów Starym Mieście powołany zostanie park kulturowy. Dzięki takiemu rozwiązaniu zarówno mieszkańcy Poznania, jak i turyści będą mogli cieszyć się zadbaną i uporządkowaną przestrzenią. Park kulturowy jest jedną z czterech form ochrony zabytków w Polsce.
Powstanie parku kulturowego pozwoli na wyeksponowanie wyjątkowej architektury Starego Miasta. W projekcie uchwały znalazły się zapisy regulujące umieszczanie reklam na poznańskiej starówce, prowadzenie prac remontowych czy funkcjonowanie ogródków piwnych. Zabronione będzie między innymi wieszanie szyldów na elewacji budynków oraz obiektach małej architektury.
Powołanie parku kulturowego na starówce w Poznaniu wiązałoby się także z zakazem handlu w bramach oraz poza budynkami. Nowe prawo nie obejmie jednak osób sprzedających pamiątki oraz kwiaty w określonych miejscach na Starym Rynku oraz handlu podczas imprez na placu Wielkopolskim.
Poznań nie jest pierwszym polskim miastem, w którym powstałby park kulturowe. Podobne regulacje wprowadziły już władze Łodzi, Krakowa czy Wrocławia.
Konsultacje dotyczące realizacji projektu uchwały rozpoczną się w przyszłym tygodniu. Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków zorganizuje też warsztat projektowy, który odbędzie się 21 października. Spotkanie będzie miało miejsce 21 października w Galerii Miejskiej Arsenał.