24 czerwca rusza 23. edycja Malta Festival. Nowością Festiwalu będzie Generator Malta - projekt aktywizujący społeczność lokalną, służący odbudowywaniu więzi międzyludzkich. W ramach Generatora Malta zjemy naleśniki z betoniarki, weźmiemy udział w warsztatach razem z dziećmi, posadzimy miejskie ogrody. Zobacz, jakie jeszcze atrakcje czekają na Ciebie w Poznaniu.
24 czerwca w Poznaiu rusza Malta Festiwal. To już 23. edycja tego wydarzenia. Malta Festival jest jedna z ciekawszych imprez kulturalnych w Poznaniu, a nawet w całej Polsce.
Misją festiwalu nadal jest nie tylko prezentowanie wybitnych artystów, odkrywanie nowych talentów i współtworzenie ważnych projektów artystycznych, ale również tworzenie atmosfery sprzyjającej otwarciu się na bycie razem, na dzielenie się swoimi emocjami, pomysłami, energią.
Dlatego ważnym elementem tegorocznego Festivalu będą działania nakierowane na odbudowywanie więzi międzyludzkich, tworzenie projektów dla lokalnych społeczności przy ich współudziale. Temu służyć będzie projekt GENERATOR MALTA, w ramach którego będziemy tworzyć kuchnię i spotykać się przy stole, bawić razem z dziećmi i tworzyć ogrody miejskie w sześciu dzielnicach Poznania: Jeżycach, Łazarzu, Chwaliszewie, Wildzie, Śródce i Starym Mieście (na Placu Wolności).
- Twórcy Festiwalu opisując idee Generatora Malta mówią o nim, jako platformie kreatywności, wymiany idei i współdziałania. To wartości które przyświecają też działaniom Concordia Design. W stworzonej na Placu Wolności przestrzeni nawiążemy do nich w niezobowiązującej formule: warsztatów dla dzieci i nieprzeciętnej kuchni. Chcemy tworzyć miejsce otwarte na miasto i jego mieszkańców, gdzie walory edukacyjne i integracyjne przyjmują przyjazną i atrakcyjną formułę – wyjasnia Ewa Voelkel - Krokowicz, prezez Concordia Design.
Sercem Generatora Malta będzie ... kuchnia. Dlatego na potrzeby festiwalowej publiczności powstanie restauracja o nazwie Lokal: Kuchnia na placu Wolności zaprojektowana w wakacyjnej aranżacji, która pomieści jednocześnie ponad 150 osób. Codziennie od 10 do 22 będą w niej serwowane dania z karty Concordia Taste rezydującej na co dzień w budynku Concordia Design. Hitem festiwalowego menu będą naleśniki serwowane z ...betoniarki.
Spróbować będzie można także dań ze zwycięskich przepisów Artystycznego Konkursu Kulinarnego skierowanego do blogerów kulinarnych: profesjonalnych i nieprofesjonalnych artystów kuchni, pasjonatów sztuki gotowania, miłośników dobrego smaku. Zwycięskie dania trafią na dwa dni do menu restauracji. Konkurs przebiega pod okiem znanego krytyka kulinarnego Macieja Nowaka.
Warto więc festiwalowy dzień rozpocząć od pożywnego śniadania proponowanego przez szefa kuchni Concordia Taste np.: kanpaką na tradycyjnym, wiejskim pieczywie z serem kozim, miodem, roszponką i tymiankiem czy jajecznicą z jaj od kury zielononóżki. W porze lunchu i kolacji czekają lekkie i zdrowe sałaty, pożywne makarony oraz sałatki ze świeżych warzyw w towarzystwie serów zagrodowych i ziół.
Dla wyznawców teorii, iż dzień bez słodyczy jest dniem straconym - wakacyjne desery na bazie owoców sezonowych, świeże soki i koktajle. Produkty używane do przygotowania dań pochodzą od lokalnych dostawców i posiadają certyfikaty jakości. Oczywiście w czasie trwania Festivalu restauracja Concordia Taste będzie otwarta także w budynku Concordia Design, gdzie serwuje dania z pełnej karty.
Dla najmłodszych uczestników Festivalu Malta Concordia Design przygotowała cykl „Miasto przyjazne dziecku” - kreatywne warsztaty w strefie Concordia Kids. Dzieci mogą w nich uczestniczyć wraz z rodzicami lub opiekunami, a wstęp będzie całkowicie bezpłatny. Z kolei w każdą festiwalową niedzielę (30.06, 7.07, 14.07) odbędą się tradycyjne już Rodzinne Niedziele z Concordia Design. 30.06 – TuliTuli – kreowanie pluszowych maskotek, 7.07 – Wydawnictwo Zakamarki - książkowe przygody znanych bohaterów, 14.07 Bazgroszyt – klejenie, malowanie, kreowanie postaci w 3D znanych z malowanek i książek. Wszystkie warsztaty i Rodzinne Niedziele w ramach Festivalu odbywają się na Placu Wolności.
Program warsztatów:
„Miasto Przyjazne dziecku z Concordia Designu” (codziennie od 24.06 do 20.07, w godz. 10-18)
W otwartym kąciku dla dzieci z meblami Smart by VOX, najmłodsi będą rozwijać swoją wyobraźnię przestrzenną i odkrywać kreatywne zdolności poprzez specjalne zadania twórcze. Podczas zajęć zostaną wykorzystane metody, pozwalające na zaspokojenie wszystkich zmysłów i kanałów sensorycznych dziecka. Wszystko to odbywać się będzie w atmosferze zabawy oraz wielopoziomowości doświadczeń małego człowieka.
Raz w tygodniu zapraszamy na warsztaty zamknięte, na które wymagane będą zapisy:
„Skarpetkowe zwierzaki” (26.06, godz.13:00 -15:00) Na bazie formy kolorowej skarpetki, stworzymy razem zwariowane zwierzaki, które po założeniu na rękę staną się zabawką-pacynką lub (po wypchaniu) maskotką. Zwierzaki poznają się ze sobą i zostaną zaproszone do wspólnej zabawy. Warsztaty dla dzieci w wieku (3+), o charakterze otwartym (można się przyłączyć w każdej chwili). Aktywne uczestnictwo rodziców wskazane jedynie w przypadku mniejszych dzieci.
„Muzyczne Chmurki” (3.07, godz.13:00-15:00) Na warsztatach mali uczestnicy zamienią się na moment w chmurki i dzięki tej metamorfozie poznają różne dźwięki – od łagodnych, słonecznych, po burzowe i deszczowe. Będziemy ćwiczyć wyobraźnię poprzez muzyczno-rytmiczną zabawę w cicho-głośno, wysoko-nisko, ponuro-wesoło. Na koniec wykonamy chmurki, które można przywiesić przy oknie lub nad łóżkiem. Warsztaty dla dzieci 3-5 lat.
„Jak złapać wspomnienia?” (13.07, godz. 13:00-15:00.)
Na warsztatach spróbujemy odpowiedzieć sobie na pytanie czym jest wspomnienie, czy da się je jakoś uchwycić, podzielimy się swoimi opowieściami, a następnie poznamy sposób na utrwalenie swojego wakacyjnego (lub innego) wspomnienia, zamykając je np. w .. słoiczku. Warsztat dla dzieci 5+.
„Pachnące doniczki” – warsztat Eko DIY (18.07, godz. 13:00-15:00)
Warsztat, podczas którego porozmawiamy o hodowaniu roślin, a następnie zajmiemy się tymi, które dają nam coś niesamowitego czyli aromat. Poznamy różne rodzaje ziół, ich zapach, kształt liści, a może nawet i smak. Następnie założymy własną hodowlę we własnoręcznie przygotowanych i ozdobionych doniczkach, zrobionych wyłącznie z materiałów recyklingowych. Warsztat dla dzieci 4+.
Prowadzenie warsztatów:
Natalia Adamczyk - z wykształcenia polonistka, z zawodu animatorka sztuki dla dzieci, z charakteru "człowiek-orkiestra. Jako "Pracownia MIANG" współpracuje m.in. z: Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu, CK Zamek, Teatrem Wariate, Wydawnictwem Zakamarki i Concordia Design.
Uwaga! Na warsztaty zamknięte obowiązuje limit miejsc (15 dzieci).Zapisy: kids@concordiadesign.pl . Szczegółowy program warsztatów na www.concordiadesign.pl .
NA TEMAT: