Jedna z najbardziej odizolowanych wysp świata nie narzeka na brak turystów, którzy zapuszczają się tu, by zobaczyć tajemnicze kamienne głowy. Dość kosztowna podróż na Wyspę Wielkanocną opłaci się każdemu, kto w swoich urlopowych planach stawia na oryginalność.
Wyspa Wielkanocna: wiza i przelot
Polacy przybywający na Wyspie Wielkanocnej w celach turystycznych do 90 dni mogą podróżować bez wizy. Do stolicy Chile latają m.in. LAN (chilijskie narodowe linie lotnicze), Lufthansa, KLM – koszt to ok. 5 tys. zł, w zależności od pory roku. Z Santiago de Chile na Rapa Nui kursuje tylko LAN, przelot w obie strony kosztuje ok. 2,5 tys. zł. Wiele osób zatrzymuje się na wyspie na tzw. stop-over w drodze na/z Tahiti w Polinezji Francuskiej, zazwyczaj w ramach biletu Round The World – to najkorzystniejsze rozwiązanie. Obowiązującą walutą jest peso chilijskie: 100 CLP = 0,65 PLN.
O czym pamiętać na Wyspie Wielkanocnej
Na Wyspie Wielkanocnej jest ok. 2-3 razy drożej niż w kontynentalnym Chile i w Polsce. W niektórych miejscach akceptuje się dolary amerykańskie, ale wówczas kurs, po którym przeliczane są ceny, jest mniej korzystny. Karty kredytowe nie są popularne – i naliczana jest opłata w wysokości aż od 5 do 10% wartości transakcji. Zatem lepiej mieć ze sobą zapas gotówki.
Językiem urzędowym jest hiszpański. Osoby obsługujące ruch turystyczny znają zazwyczaj (lepiej lub gorzej) język angielski. Rdzenni mieszkańcy wyspy najchętniej posługują się językiem rapanui.
Wyspa Wielkanocna: kiedy jechać?
Szczyt sezonu turystycznego przypada między styczniem a marcem, a najlepszy miesiąc na podróż to luty, gdyż jest tu wówczas najcieplej i nie ma opadów deszczu. Na Wyspie Wielkanocnej panuje klimat morski, podzwrotnikowy i słoneczna, ciepła pora trwa od listopada do maja.
NA TEMAT:
Komunikacja na Wyspie Wielkanocnej
Najbardziej polecam piesze wędrówki, jazdę konno lub rowerem górskim. Na miłośników motoryzacji czekają także wypożyczalnie samochodów i motocykli. Można wynająć również taksówkę i zwykle jej właściciel pełni jednocześnie rolę przewodnika po okolicy.
Gdzie spać na Wyspie Wielkanocnej
Na lotnisku po wylądowaniu czekają na przyjezdnych właściciele chyba wszystkich miejsc noclegowych na wyspie, oferując swoje usługi i bezpłatny transport. Można zatrzymać się w tzw. residenciales, czyli kwaterach prywatnych, na kempingu lub w jednym z hoteli.