Program festiwalu tradycyjnie kręcił się wokół filmów, ale wzbogacono go także slajdowiskami i warsztatami.
Można było dowiedzieć się m.in. na czym polega pierwsza pomoc w górach wysokich, co powinna zawierać apteczka i jak przygotować się kondycyjnie do wspinaczki. Panie miały szansę rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące higieny podczas wyprawy, a rodzice usłyszeli parę praktycznych porad, jak przygotować się do górskiej wycieczki z dziećmi.
NA TEMAT:
Organizatorzy pamiętali również o najmłodszych. Z myślą o nich powstała Akademia Odkrywcy im. Tony'ego Halika. Monika Witkowska opowiedziała małym podróżnikom o Koronie Ziemi i Afryce. Z Kasią Biernacką dzieci miały szansę poznać świat jaskiń. Odbyły się również warsztaty hiszpańskie, irańskie i tajskie.
Najlepsza Książka i Film Górski Roku 2016
Podczas festiwalu wyłoniono także najlepsze książki i filmy górskie roku 2016. Jurorzy mieli twardy orzech do zgryzienia – w obu kategoriach pojawiło się wiele ciekawych tytułów.
Najlepsze filmy
Jurorzy brali pod uwagę m.in. warsztat operatorski i montaż, ale najważniejszym kryterium była umiejętność opowiedzenia historii.
Piotr Pustelnik, Marek Kłosowicz, Marek Arcimowicz i Dariusz Załuski uznali, że na Grand Prix zasługuje film „Down to Nothing” w reżyserii Renana Ozturka.
Tytuł Najlepszego Filmu o Ludziach Gór zdobył „K2 and The Invisible Footman” w reżyserii Iary Lee.
W kategorii Film o Jaskiniach zwyciężył obraz Juana Reiny „Diving into Unknown”.
Najlepszym Filmem Polskim ogłoszono „Alpine Wall Tour” Wojtka Kozakiewicza.
Warto również wspomnieć o zwycięzcy w kategorii Najlepszy Film Niegórski. Okrzyknięto nim „Koronę Warszawy – Prawdziwą Historię” – film Jana Mencwela i Szczepana Żurka o zdobyciu najwyższych szczytów stolicy Polski.
Najlepsze książki
Za Książkę Górską Roku 2016 uznano „Sztuki piękne pod Tatrami” Teresy Jabłońskiej – album poświęcony artystyczno-intelektualnemu fenomenowi Tatr i Zakopanego. Nagrodę publiczności zdobyło wydawnictwo Góry Books za książkę „Krzysztof Wielicki – mój wybór. Tom II i II”.
W kategorii Wspomnienia i autobiografie pierwszą nagrodę zdobyły ex aequo: wspomniany wyżej wywiad rzeka z Krzysztofem Wielickim oraz „Lot koło Nagiej Damy” Moniki Rogozińskiej. Dziennikarka opisuje zimową wyprawę na Nanga Parbat – to jednak tylko wstęp do nieznanej historii z czasów wojny.