Kolory. Wszędzie kolory
Suzani (od perskiego słowa „igła”) to haftowane tkaniny popularne w Azji Środkowej, głównie w Tadżykistanie i Uzbekistanie. Kiedyś były częścią posagu panny młodej, której miały przynieść powodzenie w związku. Dziś również wykorzystywane są podczas obrzędów ślubnych, ale przede wszystkim są powszechną ozdobą mieszkań – ścian, łóżek, stołów. Coraz częściej też inspirują współczesnych artystów i designerów. Tylko w tym roku dom mody Valentino wykorzystał w swojej kolekcji „Haute Couture” (fot. mat. prasowe) typowe dla suzani kwieciste ornamenty.
Mimo że na pierwszy rzut oka suzani z danego regionu wydają się identyczne – choćby dlatego, że powstają według wspólnych wzorów dyktowanych przez tradycję – każde z nich jest zupełnie inne. Tkaniny różnią się detalami i kolorystyką, a tym, co zawsze je łączy, jest bogactwo zdobień. Najpopularniejsze motywy – kwiaty, medaliony, rozety – umieszczane są często na purpurowym tle. Reszta kompozycji jest tworem wyobraźni i tradycji.
Wystawa rozpocznie się 26 listopada
Na wystawie suzani
Muzeum Azji i Pacyfiku zaprezentuje najpiękniejsze tkaniny z Azji Środkowej, pokaże również inspiracje nimi we współczesnym designie. Wystawione będą m.in. suzani zdobiące jurty nomadów, a także stroje tadżyckich kobiet.
KALENDARZ WYDARZEŃ
Wernisaż 26 listopada – Aleksandra Kliczewska zaprezentuje tańce z Azji Środkowej (bucharski i tadżycki); będzie okazja, by spróbować tradycyjnych środkowoazjatyckich przekąsek.
14-15 stycznia 2016 r. – interdyscyplinarna konferencja „Orient-Etno-Design” poświęcona etnicznym i orientalnym inspiracjom w modzie i designie.
13-14 lutego 2016 r. – Festiwal Azji Centralnej, w ramach którego odbędą się wykłady, prelekcje, spotkania z podróżnikami i artystami; bazar z przekąskami kuchni środkowoazjatyckiej i rękodziełem z Uzbekistanu, Tadżykistanu, Kirgistanu i Afganistanu.