To pierwsza tego typu wystawa w Warszawie. Prezentuje miniatury budowli, które zniknęły z mapy stolicy wskutek wojennych zawirowań albo zostały celowo rozebrane jeszcze przed I wojną światową. Przedwojenną stolicę w wersji mikro zwiedzimy do 31 października w Parku Sowińskiego.
Atrakcje Warszawy w miniaturze
Miniatury, które zdobią Park Sowińskiego na Woli, zrekonstruowano w skali 1:25. Wszystkie budowle poza Pałacem Lubomirskich z lat 70. nie istnieją na mapie współczesnej stolicy. Wśród makiet zobaczymy największe atrakcje w Warszawie sprzed 1939 roku m.in. Żelazną Bramę z 1724 roku, która od zachodu ograniczała Ogród Saski, rozebraną sto lat później, i Pałac Karasia z 1769 roku na Krakowskim Przedmieściu, zlikwidowany w 1912 roku. Obecnie w parku mieści się siedem miniatur, docelowo ma być ich pięćdziesiąt. W planach jest m.in. majestatyczny Pałac Kronenberga, spalony podczas II wojny światowej.
NA TEMAT:
Miniaturowe repliki zaprojektowano zgodnie ze szczegółami widocznymi na rycinach i zdjęciach przedwojennej stolicy. Pomysłodawca wystawy Rafał Kunach razem z zespołem architektów i grafików komputerowych odtworzył je, a następnie wydrukował w technologii 3d. Na pomieszczenie całej ekspozycji potrzeba 3,5 ha powierzchni, póki co miejsca jest za mało. Park miniatur nosi więc nazwę Miniparku, ale już w sierpniu, w miarę poszerzania swoich granic (także poza Wolą), ma powiększyć się o kolejne pałace, a także mosty i dworce. Podobno w przyszłości inne wystawy makiet w Europie Środkowo-Wschodniej nie będą mogły równać się z warszawską pod względem wielkości.
INFO
Gdzie: Park Sowińskiego, Wola, wejście od ul. Elekcyjnej 17
Kiedy: do 31 października, codziennie: 10-19.00.
Bilety: 8 zł (5 zł), bilet rodzinny 2+2 – 20 zł; w weekendy w cenę wliczone zwiedzanie z przewodnikiem.
Materiałów wideo dostarcza platforma X-news.pl