Aktualności

Zmiany na mapie Polski. Jest więcej miast!

Mateusz Łysiak, 3.01.2018

Wiślica, jedno z nowych miast w Polsce

fot.: Jakub Hałun/CC BY-SA 3.0/Wikimedia Commons

Wiślica, jedno z nowych miast w Polsce
Wraz z nowym rokiem na mapie Polski pojawiło się aż siedem nowych miast! Zmianie uległy również granice kilku gmin oraz nazwa jednej miejscowości.

930 – dokładnie tyle miast znajduje się obecnie w granicach Polski. 1 stycznia prawa miejskie zostały nadane (a w niektórych przypadkach przywrócone) następującym gminom: Józefów nad Wisłą w województwie lubelskim, Otyń w województwie lubuskim, Sanniki w województwie mazowieckim, Tułowice w województwie opolskim oraz Wiślica, Łagów i Radoszyce w województwie świętokrzyskim. Decyzję o zmianie ich statusu podjęła Rada Ministrów.

NA TEMAT:

Prawa miejskie miała otrzymać także gmina Chełmiec w województwie małopolskim. Na skutek wątpliwości lokalnych władz, decyzja została jednak odłożona na kolejny rok.

(Nie) nowe miasta

Część z nowych miast już wcześniej posiadała ten status. Otyń miał nadane prawa miejskie już w XIV wieku, utracił je jednak w 1945 roku. Józefów nad Wisła był miastem w latach 1687 - 1868 r., podobnie jak Łagów (1375 -1868 r.), Radoszyce (1370 -1870) oraz Wiślica, która utraciła prawa miejskie po powstaniu styczniowym w 1869 r.

Jak podkreśla resort spraw wewnętrznych i komunikacji: Uzyskanie statusu miasta wiąże się m.in. ze zmianą wizerunkową i większym prestiżem miejscowości.

Pozostałe zmiany na mapie Polski 

To jednak nie koniec zmian na mapie Polski. 1 stycznia przesunięte zostały granice ośmiu gmin. Połowa z nich posiada od nowego roku większy tereny, a połowa mniejsze. Najbardziej – bo w sumie o ok. 500 ha – powiększy się powierzchnia miasta-powiatu Ostrołęka.

Zmianie uległa także nazwa jednej miejscowości. Od teraz Słupia w województwie świętokrzyskim to Słupia Konecka.

Polub nas na Facebooku!

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.