Dawać wędkę zamiast ryby – to metaforyczne ujęcie jednej z metod pomocy krajom Afryki. Zasypywanie darami ludzi żyjących w trudnych warunkach często przynosi odwrotny skutek od zamierzonego. Niedostarczanie żadnej pomocy też nie poprawia ich sytuacji. Bardziej skuteczne wydaje się działanie, które wspiera mieszkańców subsaharyjskiej Afryki tak, by sami wychodzili z biedy i zacofania. Najlepszą “wędką” okazuje się edukacja.
NA TEMAT:
Dlaczego tak ważna jest pomoc dzieciom?
W wielu krajach Afryki dzieci muszą ciężko pracować zamiast chodzić do szkoły. Często zmagają się z sytuacjami i warunkami życiowymi, trudnymi do zniesienia nawet dla osoby dorosłej. 332 miliony ludzi w Afryce pozbawionych jest dostępu do wody pitnej. Dzieci i dorośli często piją brudną wodę, powodującą śmiertelne zatrucia pokarmowe. Każdego dnia odbywają długie wędrówki do źródeł czystej wody. W noszenie wody angażowane są również dzieci, co uniemożliwia im podjęcie nauki w szkole. Ponad milion dzieci w Kamerunie straciło jedno z rodziców. Główną przyczyną są choroby, gdyż Afryka Subsaharyjska jest w samym centrum pandemii AIDS i malarii. Kilkulatki muszą opiekować się młodszym rodzeństwem, tracąc szansę na dzieciństwo i edukację.
Ponad milion dzieci w Kamerunie zdanych tylko na siebie żyje w strachu przed samotnością i głodem, fot. materiały prasowe
Jak działają Wioski Dziecięce?
Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce to organizacja pozarządowa, która pomaga dzieciom porzuconym i osieroconym, a także zagrożonym utratą opieki rodzicielskiej. Jest obecna w aż 135 krajach świata. Wspiera dzieci, prowadząc Wioski SOS, czyli osiedla domów zastępczych, gdzie otacza je rodzinną opieką. Tworzy też przedszkola, szkoły podstawowe oraz centra socjalne i medyczne. Działa w oparciu o lokalne środowisko, aby dać dzieciom szansę na normalne dzieciństwo i dobry start w dorosłe życie.
W Kamerunie przemoc wobec najmłodszych jest zjawiskiem powszechnym, fot. materiały prasowe
Akcja „Zmień mój plan lekcji”
Akcja ma ułatwić dostęp do edukacji dzieciom z miasta Duala w Kamerunie. Zebrane fundusze pozwolą zapewnić kadrę nauczycielską oraz wyposażyć biblioteki w wybranych szkołach miasta. Organizacja chce także wybudować szkolne sanitariaty oraz pięć studni i ujęć wody, aby zapewnić dzieciom dostęp do wody pitnej. Środki finansowe z akcji zostaną również przekazane na szkolenia zawodowe dla nastolatków, aby pomóc im w znalezieniu źródła utrzymania. Najuboższe rodziny otrzymają wsparcie, tak aby dzieci z tych rodzin nie musiały pracować na ulicy.
Jak wesprzeć akcję, dowiecie się na stronie Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce.
Akcja "Zmień mój plan lekcji", fot. materiały prasowe.