Wielu ludzi marzy o tym, żeby chociaż raz w życiu zobaczyć na własne oczy zorzę polarną. Przepięknie rozświetlone, mieniące się kolorami niebo kojarzy się z romantyczną wyprawą do Norwegii albo na Islandię, gdzie takie zjawisko występuje bardzo często. Jednak, jak się okazuje, wcale nie musimy wyruszać na daleką Północ - zorza polarna pojaw się nad Polską już w ten weekend. W czwartek (28.10) Słońce wygenerowało serie silnych rozbłysków. „Na powierzchni Słońca udało się dostrzec prawdziwą falę tsunami plazmy, która rozchodziła się z prędkością ponad 700 km/s!” - napisał na na Facebooku Karol Wójcicki, autor bloga „Z głową w gwiazdach". Jak tłumaczy w stronę Ziemi pędzi mnóstwo wysokoenergetycznych cząstek. Pierwszych efektów rozbłysków można spodziewać już sobotniej nocy. Przy przewidywaniu zorzy polarnej nigdy nie można mieć całkowitej pewności. W tym przypadku mówi się jednak o bardzo wysokim prawdopodobieństwie pojawienia się efektownego zjawiska świetlnego na polskim niebie. Gdzie i kiedy zobaczymy zorzę polarną w Polsce?
ZOBACZ TEŻ: Podróżujesz i lubisz o tym opowiadać? Ten konkurs jest dla ciebie
Zorza Polarna nad Polską. Gdzie i kiedy obserwować?
Zorza polarna pojawi się nad Polską 30 i 31 października 2021. Najbardziej widoczna będzie na Wybrzeżu. Aby zwiększyć swojej szanse na wpatrzenie jej, najlepiej wyjechać z miasta w kierunku północnym, a następnie znaleźć miejsce z horyzontem odsłoniętym na północ. Trzeba jednak pamiętać, że na szerokości geograficznej, na której położona jest Polska, zjawisko to nie przybiera tak intensywnych kolorów, jak przykładowo na Islandii lub w Norwegii. Niewykluczone, że zorza polarna, która pojawi się nad Polską będzie blada lub bezbarwna. Aby uchwycić jej słabe światła warto zabrać ze sobą aparat fotograficzny z funkcją wydłużonej ekspozycji.
DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD QUIZEM
NA TEMAT:
Kiedy dokładnie wypatrywać zorzy polarnej nad Polską?
Karol Wójcicki zamieścił na swoim profilu na Facebooku - „Z głową w chmurach” godziny, w których warto patrzeć w niebo. „W mojej ocenie najlepiej jest zacząć obserwacje od ok. 19:00 i prowadzić je możliwie jak najdłużej, ale nie dłużej niż do 1:00-2:00” - zaznacza Wójcicki i dodaje, że prognozy pogody na sobotę są idealne do polowania na zorze, tym bardziej, że Księżyc wschodzi późno.
Najlepsze godziny do obserwacji zorzy polarnej w Polsce 30 i 31 października:
30 października, sobota:
11:00 - 14:00 - Kp7 (G3)
14:00 - 17:00 - Kp6 (G2)
17:00 - 20:00 - Kp5
20:00 - 23:00 - Kp5
23:00 - 00:00 - Kp6 (G2)
31 października, niedziela:
00:00 - 02:00 - Kp6 (G2)
02:00 - 05:00 - Kp5