Narty i sprzęt telemarkera
Telemarkowi dedykowane są modele nart świetnie radzące sobie we wszystkich warunkach, jakie można spotkać zimą w górach. Tym, co zdecydowanie różni ekwipunek telemarkera od stosowanego w innych rodzajach narciarstwa, są wiązania i buty. Do najbardziej popularnych należy wiązanie posiadające kabel opasający piętę - proste, a zarazem niezwykle funkcjonalne.
NA TEMAT:
System Tour-mode
Standardem staje się system Tour-mode dodatkowo ułatwiający poruszanie się w terenie i podchodzenie stokami o dużym nachyleniu. Na rynku dostępne są buty skórzane lub plastikowe. Ich cechą charakterystyczną jest miękka wstawka w przedniej części buta, użyteczna zarówno podczas podchodzenia, jak i zjazdu oraz wydłużona przednia część podeszwy na kształt kaczego dziobu, która umożliwia wpięcie buta w wiązanie.
Telemark koniecznie z fokami
W telemarku najlepszym rozwiązaniem są kijki umożliwiające regulację długości. Dzięki temu sprawdzają się zarówno w trakcie chodzenia, jak i podczas zjazdu. Niezbędnym elementem ekwipunku narciarza wybierającego się w teren są foki, czyli pasy materiału z włosem, które przyklejone do ślizgów nart, zapobiegają ich zsuwaniu podczas podchodzenia. Wybierając się w góry, nie można zapominać o zagrożeniu lawinowym. Dlatego w ekwipunku muszą znaleźć się: sonda lawinowa, łopata oraz detektor lawinowy. Technika jazdy znacznie różni się od tej, do której jesteśmy przyzwyczajeni, jeżdżąc przy wyciągach.
Telemark równa się wolna pięta
W telemarku nigdy nie blokuje się pięty! Podczas skrętu wysuwana jest do przodu narta przeciwna do jego kierunku, uginają się kolana narciarza i zarysowuje się sylwetka eleganckiego przyklęku. Ważne jest, by ciężar ciała rozłożony został równomiernie. Technikę trzeba opanować pod okiem instruktora, by potem stosować ją pewnie i bezpiecznie podczas górskich wycieczek i zjazdów w dziewiczym śniegu.