Od północy 15 marca granice z Polską zostaną przywrócone. Z uwagi na bezpieczeństwo podczas panującej pandemii koronawirusa, cudzoziemcy nie będą mogli wjechać do Polski - zarówno transportem kołowym, kolejowym, jak i lotniczym. Granice są otwarte dla Polaków wracających z zagranicy. Jednak to, co w teorii jest możliwe, w praktyce może okazać się organizacyjnym wyzwaniem.
Klienci biur podróży są zabezpieczeni odpowiednim przepisem prawnym. W artykule 48. ust. 9 ustawy o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych czytamy: Jeżeli impreza turystyczna obejmuje transport podróżnych, organizator turystyki zapewnia powrót podróżnego do kraju równoważnym środkiem transportu niezwłocznie i bez obciążania podróżnego dodatkowymi kosztami. I dalej w ust. 11: W przypadku gdy niemożliwe jest zapewnienie powrotu podróżnego do kraju zgodnie z umową o udział w imprezie turystycznej z powodu nieuniknionych i nadzwyczajnych okoliczności, organizator turystyki ponosi koszty niezbędnego zakwaterowania podróżnego, w miarę możliwości o kategorii równoważnej do określonej w umowie o udział w imprezie turystycznej, przez okres do 3 nocy.
Warto jednak podkreślić, że biura podróży mają prawo ubiegać się o wsparcie państwa, ponieważ zaistniała sytuacja jest efektem nieuniknionych i nadzwyczajnych okoliczności. Mówiąc krótko - wina nie leży po stronie przewodnika.
Loty czarterowe
W gorszym położeniu znaleźli się turyści indywidualni. Niektórzy z nich są w miejscach odległych i rzadko uczęszczanych, tym trudniej zorganizować dla nich powrót. Wyjściem z sytuacji mają być loty czarterowe, wspomniane w rozporządzeniu Rady Ministrów, opublikowanym 14 marca w Dzienniku Ustaw. Jego fragment brzmi: Wprowadza się zakaz wykonywania lądowania w portach lotniczych Rzeczypospolitej Polskiej międzynarodowych lotów przewożących pasażerów z wyjątkiem lotów: 1) przewożących obywateli polskich powracających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej samolotami wyczarterowanymi na zlecenie Prezesa Rady Ministrów.
Wniosek? Jeśli mamy wykupiony bilet na lot rejsowy, od niedzieli 15 marca nie będziemy mogli z niego skorzystać. Jedynym wyjściem są loty czarterowe lub przetransportowanie się na teren Europy i dojazd stamtąd do Polski – samochodem, busem, autokarem lub właśnie lotem czarterowym.
Sprawdź: LOT do domu. Rusza program rządu i Polskich Linii Lotniczych
NA TEMAT:
O lotach czarterowych informują na swoich stronach Lotnisko Katowice, Port Lotniczy Gdańsk, Port lotniczy Kraków-Balice, Port Lotniczy Wrocław-Strachowice, Port Lotniczy Poznań-Ławica i Lotnisko w Bydgoszczy. W momencie pisania tego artykułu, informacji o lotach czarterowych nie znaleźliśmy na stronie Portu Lotniczego w Lublinie, Portu Lotniczego Łódź, Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury, Lotniska Chopina i Portu Lotniczego Warszawa-Modlin. Część z nich zamieszcza link do komunikatu na oficjalnej stronie polskiego rządu.
W organizację lotów czarterowych mają włączyć się Polskie Linie Lotnicze LOT. – LOT wspólnie z ambasadorami w innych państwach będzie monitorował sytuację. Jest taka furtka w tym rozporządzeniu, żeby była możliwość czarteru dla Polaków, którzy tego potrzebują. Ambasady, konsulowie (...) będą pomagać Polakom – powiedział na antenie RMF FM Paweł Szerefnaker, sekretarz stanu w MSWiA.
W sprawie szczegółowej organizacji czarterów dla Polaków, którzy utknęli za granicą, mają być wydawane komunikaty ministra infrastruktury i Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Wiceszef MSWiA uczulił, że polscy obywatele będą być może zmuszeni przylecieć na własną rękę bliżej Polski i stamtąd dostać się do kraju lotem czarterowym lub autokarem.
Rozmowy w sprawie lotów czarterowych dla Polaków za granicą trwają podczas posiedzenia zespołu planowania kryzysowego. Przed jego rozpoczęciem rzecznik rządu, Piotr Müller, poinformował, że będzie się on zajmował "omówieniem kwestii powrotu Polaków, którzy są poza granicami kraju w dalszych odległościach, czyli takich, których nie można pokonać transportem kołowym." – Chcemy zorganizować specjalne połączenia lotnicze, czarterowe w tym zakresie, aby Polacy, którzy są za granicą w łatwiejszy sposób mogli wrócić na teren kraju, albo na teren Europy – powiedział Müller.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych uruchomiło specjalną infolinię ws. przekraczania granic państw: +48 22 523 88 80.
☎️W związku z rozwojem sytuacji epidemiologicznej MSZ uruchamia infolinię dot. możliwości przekraczania granic państw.
— Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP (@MSZ_RP) March 14, 2020
Numer infolinii: +48 22 523 8880
➡️LINK https://t.co/YESVYxNOW3 pic.twitter.com/5w7acz4b1n
Loty czarterowe LOT-em - AKTUALIZACJA
Polakom przebywającym poza granicami kraju, którzy chcą wrócić do Polski w okresie kwarantanny, Polskie Linie Lotnicze LOT oferują specjalnie do tego przeznaczone loty czarterowe - poinformował na zorganizowanej w sobotni wieczór konferencji premier Mateusz Morawiecki. Dotyczy to takich państw jak Wielka Brytania, Irlandia, Cypr, Malta i Stany Zjednoczone. Polacy przebywający w tych krajach, jak i w innych częściach świata, mogą zapisać się na powroty do kraju za pomocą specjalnie do tego celu przygotowanych stronach PLL LOT. Cena lotów czarterowych LOT będzie zryczałtowana, jednakowa dla wszystkich. - Tę dodatkową opłatę poniesie państwo polskie, które dopomoże obywatelom w powrocie z zagranicy - dodał Prezes Rady Ministrów.
Kwarantanna to dobry czas na powrót do wakacyjnych wspomnień. Zobaczcie wideo z Antalyi: