Wielkopolska
Kulinarną podróż zaczynamy w Wielkopolsce. Daniem obowiązkowym są tam pyry z gzikiem – jedna z najbardziej znanych poznańskich potraw. To proste danie składa się z ziemniaków i gziku, czyli w odpowiedni sposób doprawionego sera twarogowego. Powstałe w pierwszej połowie XIX wieku danie do dziś uważane jest za rarytas.
Jakie inne potrawy wyróżniają ten region Polski? Niewątpliwie głównym składnikiem dań jest ziemniak, który znajdziemy w plyndach (placki ziemniaczane), szagówkach (kopytka) czy szarych kluchach. Popularna jest także zupa ziemniaczana ślepe ryby oraz zupa postna polewka.
Nie można zapomnieć o rogalu swiętomarcińskim związanym z obchodami dnia Świętego Marcina! Przepyszne, nadziewane białym makiem rogale to przysmak, który trzeba skosztować podczas wizyty w Poznaniu.
NA TEMAT:
Lubelszczyzna
Okrągły placek pszenny, cebula, mak. Sztandarowym produktem turystycznym w Lublinie bez wątpienia jest cebularz. Co ciekawe w Lublinie powstało Regionalne Muzeum Cebularza. Podczas interaktywnego pokazu w tym miejscu poznamy niezwykłą legendę oraz przepis na przepyszne cebularze!
Kolejnych charakterystycznym produktem dla tego regionu są pierogi. Pierogi nazywane lubelskimi mają nadzienie z kaszy gryczanej i sera, co ciekawe podaje się je na słodko ze śmietaną. Popularną potrawą są równiezż gryczaki, nazywane pirogami gryczanymi. Upieczone gryczaki można kroić na kromki lub kostki oraz jeść również na zimno.
Będąc w Izbicy, koniecznie skosztuj golasów. Z czego składają się te smakowite placki? Do ich przygotowania potrzeba: kaszy gryczanej, sera, jajek oraz ziemniaków.
Suwalszczyzna
Regionalne potrawy Suwalszczyzny bazują na czterech produktach: ziemniakach, mące, jajkach i mięsie. Mimo, iż dań tego regionu nie zaliczymy do dietetycznych, ich smak jest jednak jedyny w swoim rodzaju.
Popularne w Polsce północno-wschodniej są kartacze. Pulchne kule z nadzieniem z mielonego mięsa wieprzowego to bardzo sycące danie. Kolejnym łatwym do przygotowania daniem na Suwalszczyźnie jest babka ziemniaczana, nazywana również kartoflakiem.
Na Suwalszczyźnie na słodko zjemy sękacz oraz mrowisko. Mrowisko to nic innego jak góra faworków, polanych miodem, posypanych rodzynkami, makiem i wiórkami kokosowymi. Sękacz to z kolei specyficzny rodzaj ciasta, które nawet pół roku po przyrządzeniu nadaje się do zjedzenia.
Podhale
Jakie są typowe smaki Podhala? Górale mogą poszczycić się bardzo różnorodną i przede wszystkim smaczną ofertą kulinarną. Zacznijmy od moskoli. Moskole to placki pieczone na blasze – typowa potrawa regionalnej kuchni podhalańskiej.
Oczywiście nieodłącznym elementem Zakopanego są również oscypki. Podawane na zimno lub na ciepło, uznawane są nie tylko za przystawkę, ale też jako składnik wielu regionalnych dań. Na turystów czekają także, nieco łagodniejsze od oscypków, przepyszne bundze.
Z zup warto spróbować czosniankę oraz niezastąpioną kwaśnicę. Kwaśnicę z kiszonej kapusty i mięsa podaje się zwykle z ziemniakami lub chlebem.
Wymieniając typowe potrawy kuchni podhalańskiej, trzeba pamiętać o mącznej bryjce oraz hałuskach. Czym są hałuski? To ziemniaczane kluseczki przygotowane z tartych ziemniaków, mąki oraz soli.
Festiwale kulinarne w Polsce
W Polsce coraz częściej organizowane są rozmaite festiwale kulinarne. – Ciekawymi wydarzeniami są Ogólnopolski Festiwal Dobrego Smaku w Poznaniu, Festiwal Europa na Widelcu we Wrocławiu, Cake Festival Poland w Katowicach czy Festiwal Smaku w Grucznie, a także Europejski Festiwal Smaku w Lublinie oraz Festiwal Najedzeni Fest w Krakowie – podpowiada Kamila Miciuła, specjalista ds. marketingu i PR Nocowanie.pl.