Spring rolls, po polsku zwane są świeżymi sajgonkami, a w dosłownym tłumaczeniu z wietnamskiego – zawiniętą sałatką. Mówi to wiele o tym, co trafia do ich wnętrza: przede wszystkim świeże zioła, uzupełnione składnikami podawanymi na zimno.
Zwijamy z rodziną Thanh tą najbardziej klasyczną wersję spring rolls z krewetkami, cienkim omletem i gotowanym boczkiem. Wyjęte z wrzącego tłuszczu sajgonki są chrupiące, ale mają soczyste wnętrze. Lepszych nie jadłam nigdy!
NA TEMAT:
W przeciwieństwie do innych kuchni Azji Południowo-Wschodniej w Wietnamie wszelkie dania doprawiamy samodzielnie tuż przed konsumpcją – np. sosem rybnym czy świeżym chili. To dobra informacja dla osób obawiających się zbyt ostrych potraw.
Miejscowi podchodzą do gotowania ze swobodą – kierują się własnym gustem i zgodnie z nim harmonizują smaki. Skutkuje to rozbieżnościami w przepisach, które początkowo mogą przytłaczać i powodować dezorientację. Wystarczy jednak, wzorem mieszkańców, zaufać zmysłom, a szybko nauczymy się wietnamskiej kuchni – i na warsztatach w Hanoi, i podczas azjatyckich eksperymentów we własnym domu.
Przepis na sajgonki
SKŁADNIKI
- 1 kg mielonego mięsa wieprzowego
- 3 łyżki pokrojonej w kostkę szalotki
- 1 szklanka kiełków fasoli mung
- ½ szklanki marchwi pokrojonej w słupki
- ½ szklanki szczypioru 200 g glass noodles (makaronu z fasoli mung, mylnie nazywanego sojowym)
- 100 g namoczonych grzybów shiitake
- 200 g namoczonych grzybów mun
- 1 jajo kurze lub kacze
- ½ łyżki mielonego pieprzu
- 3 łyżki sosu rybnego
- 1 opakowanie papieru ryżowego (30 sztuk)
- 100 ml octu ryżowego
- olej o neutralnym smaku
PRZYGOTOWANIE
Do mięsa mielonego dodaj szalotkę, pocięte na cztery części kiełki fasoli mung oraz szczypior. Grzyby pokrój bardzo drobno, makaron zalej gorącą wodą, po chwili wyjmij i ostudź. Nitki makaronu chwyć w dłoń i nożyczkami potnij na drobne kawałki.
Następnie połącz ze sobą składniki, przypraw sosem rybnym oraz pieprzem. Na koniec dodaj jajko i dokładnie wszystko wymieszaj.
Papier ryżowy zwilż octem, nakładaj farsz i zawijaj.
Sajgonki smaż do zarumienienia na głębokim tłuszczu, odsączaj na ręczniku papierowym.
Podawaj z klasycznym wietnamskim sosem nuoc cham, cienkim makaronem ryżowym oraz sałatą i świeżymi ziołami (kolendrą, pachnotką).