Pierwszy etap rewitalizacji wałbrzyskiej Kopalni Węgla Kamiennego „Julia” zakończył się w listopadzie 2014 roku. Po 9 latach, odkąd opuścili ją ostatni górnicy, obiekt zamieniono w Centrum Nauki i Sztuki. Turyści mogą zwiedzać pięć pokopalnianych hal w zupełnie nowej odsłonie i dawną Wieżę Chłodniczą. Przedstawiamy najciekawsze obiekty.
1. Stara Kopalnia w Wałbrzychu – budynek nr 1. Dawna Łaźnia Łańcuszkowa
W dawnej Łaźni Łańcuszkowej działa dziś Wałbrzyski Ośrodek Kultury oraz Zespół Pieśni i Tańca „Wałbrzych”. Obiekt ma wystarczająco duże pomieszczenia, przeznaczone na spektakle teatralne i koncerty. Budynek nr 1 mieści m.in. nowoczesną salę taneczna WOK, przebieralnie, pokoje dla instruktorów, sale do ćwiczeń wokalnych i pomieszczenia reżyserskie. Odbywać się będą tu m.in. spektakle świetlne.
2. Budynek nr 3. Dawna kuźnia
W hali dawnej kuźni zobaczymy specjalnie zaprojektowaną dla tego obiektu ekspozycję zabytkowych maszyn górniczych. Obok wykorzystywanych dawniej urządzeń, m.in. tokarek i frezerek, ustawiono multimedialne ekrany i ekspozytory, a także zamontowano oświetlenie, dopełniające multimedialną opowieść o górniczej przeszłości Wałbrzycha.
NA TEMAT:
3. Budynek nr 5. Stara kotłownia
Dawną kotłownię przekształcono w Centrum Wystaw Czasowych. Z budynku usunięto elementy pierwotnego wyposażenia, a wolną przestrzeń zaaranżowano na halę wystawienniczą dla wielkogabarytowych ekspozycji multimedialnych.
4. Dawna Wieża Chłodnicza
Obok dwóch szybów stanowi ona najwyższy punkt widokowo-świetlny Starej Kopalni. 25-metrowa, oświetlona wieża, zwana Wieżą Ekologii, składa się z przeszklonych ścian, które z czasem obrosną zielona pnącza. Jej wnętrze zaprojektowano jako przestrzeń ekspozycyjną. Prezentowane będą tu wystawy związane z wodą, ochroną środowiska, ekologią i globalnym ociepleniem.
5. Korytarz
Na teren obiektu prowadzi ażurowy korytarz z ocynkowanej stali, który nawiązuje do górniczej spuścizny centrum. To również miejsce wystaw – czasowych i tematycznych. Idąc nim, dostaniemy się do dawnego budynku sztygarówki, gdzie obecnie znajduje się punkt informacyjny i kasa.
Co jeszcze zobaczymy w Starej Kopalni?
W PLANACH
Na terenie dawnej hałdy powstaną miejsca rekreacji, zaprojektowane z myślą o rodzinach z dziećmi: głównie zielone skwery i park rozrywki dla najmłodszych. W sąsiedztwie sal ekspozycyjnych i warsztatowych powstanie restauracja, stylizowana na górniczą kantynę. Obok Centrum Ceramiki działać będą Muzeum Przyszłości, Muzeum Węgla i Górnictwa i Muzeum Geologii. Zobaczymy też odnowione wnętrza dawnej kopalni wraz z wyposażeniem, a więc m.in. silnikami, pompami i wentylatorami.
W BUDOWIE
Budynki 2, 4, 7-9, 8 i 11 zostały przebudowane. Obecnie trwają w nich prace nad wykończeniem i wyposażeniem wnętrz.
O Starej Kopalni
Centrum Nauki i Sztuki „Stara Kopalnia” leży na powierzchni 4 ha na terenie jednego z najstarszych i najlepiej zachowanych kompleksów poprzemysłowych na Dolnym Śląsku. Każdy ze zrewitalizowanych obiektów zyskał unikatowy kształt i nową funkcję. Architektoniczną koncepcję kompleksu przygotowała pracowania Mirosława Nizio, ta sama, która zaprojektowała również m.in. wystawę główną w Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie.
Gdzie: ul. Wysockiego 29
Kiedy: codziennie od 10 do 18.00
Bilety: 20 zł, ulgowy 15 zł.