Jeziora w Polsce: Mazury. Zdrowo i smacznie
Ubite w gospodarstwie masło, wypieczony, jeszcze ciepły chleb, ser podpuszczkowy czy sałatka z warzyw z domowego ogródka – to najprostsze, i najpyszniejsze smaki wsi, których nie zastąpią produkty z nazwanego superekologicznym marketu w dużym mieście. Wśród najpiękniejszych jezior w Polsce usadowiły się gospodarstwa opierające swoją kuchnię na własnych i lokalnych, sezonowych produktach. Tak jest w pensjonacie Stara Szkoła prowadzonym przez państwa Traczów na Wzgórzach Dylewskich. I w równie ekologicznym gospodarstwie Marioli Platte nieopodal wsi Gierzwałd.
NA TEMAT:
Jeziora w Polsce: Mazury. Wodowanie
Na jeziorach położonych w zachodniej części Mazur nie tworzą się latem korki z żaglówek i kajaków, mało jest równie pięknych jezior w Polsce, których nie zalała jeszcze fala turystów. To wciąż dużo rzadziej odwiedzana część pojezierza, co dla miłośników ciszy i spokoju jest tylko atutem. Centrum wakacyjnego życia stanowi Ostróda położona nad Jeziorem Drwęckim, która w przeciągu paru ostatnich lat zmieniła się nie do poznania. Powstały tu kawiarenki, pomosty i deptaki, a na jeziorze wyciąg dla narciarzy wodnych, dzięki któremu próbują oni podniebnych akrobacji. Mazury Zachodnie najlepiej odkrywać z kajaka (z Ostródy popłynąć można np. aż do Brodnicy). Największą atrakcją jest kanał Ostródzko-Elbląski, który jednak remontowany będzie przez najbliższe 2 lata.
Jeziora w Polsce: Mazury. Wzgórza Dylewskie
Chwytamy kije do nordic walkingu i ruszamy na wędrówkę na najwyższe ze wzniesień Wzgórz Dylewskich – Dylewską Górę. Może jej wysokość nie przyprawia o zawrót głowy, ma 312 m n.p.m., ale to wystarczy, by się zmęczyć i nacieszyć przyrodą. Przez pagórki poprowadzono wiele ścieżek przyrodniczych i edukacyjnych, w sam raz dla rodzin z dziećmi. A po wysiłku czas zregenerować siły, w miejscu, dzięki któremu wielu Polaków w ogóle dowiedziało się o istnieniu Wzgórz Dylewskich – Hotelu SPA Dr Irena Eris.
Jeziora w Polsce: Mazury. Co robić na Mazurach
Mimo że zachodnią część największych jezior w Polsce można by nazwać oazą spokoju, są dni, kiedy oczy zwraca ku nim cała Polska. Tak jest przede wszystkim 15 lipca, kiedy wszyscy rycerze III Rzeczypospolitej ściągają tu, by jeszcze raz uczcić zwycięstwo sił polskich i litewskich nad Krzyżakami. Natomiast codziennie, od początku maja do końca września, w grunwaldzkim muzeum można zobaczyć ciekawostkę – haftowaną wersję „Bitwy pod Grunwaldem” Jana Matejki w oryginalnym rozmiarze! Bardziej chilloutowo nastawione do życia osoby zamiast na rekonstrukcję historyczną wybiorą się zapewne do Ostródy. Tutaj już po raz 14. odbędzie się największy festiwal reggae w Polsce.