1. Ubiór
Przede wszystkim odpowiednio się ubierz. Wybieraj miękkie, naturalne tkaniny, wygodne, koniecznie płaskie buty i bezuciskowe skarpetki. Najlepiej ubrać się tak, aby zapewnić sobie komfort w każdych warunkach, „na cebulkę”.
NA TEMAT:
Ruszaj się, nawet jeżeli masz zapięte pasy – radzi Ania, stewardessa, latająca od 10 lat, głównie na długich trasach. – Napinaj mięśnie, poruszaj stopami.
2. Kremy na puchnące nogi
Jeżeli twoje stopy lub łydki puchną w trakcie podróży, stosuj - przed lotem i w trakcie - kremy albo żele na zmęczone, spuchnięte stopy (najlepiej z wyciągiem z kasztanowca). Niektórzy polecają też branie kilka dni przed podróżą tabletek z kwasem acetylosalicylowym jak Aspiryna czy Polopiryna (zapobiegają zakrzepom).
3. Zadbaj o dietę
Zaleca się podczas lotu pić dużo niegazowanej wody. Zrezygnuj więc z napojów gazowanych, a także kawy i alkoholu, które odwadniają i mogą powodować dolegliwości trawienne. Jedz lekkostrawne posiłki, zarówno w dniu lotu, jak i dobę przed podróżą. Staraj się nie jeść potraw smażonych i tłustych. Zrezygnuj z silnie pobudzających jelita składników takich, jak kapusta czy fasola. Odradzamy też solone przekąski i bardzo ostre potrawy.
4. Kosmetyki i lekarstwa
Woda termalna w sprayu do twarzy odświeży i nawilży przemęczoną skórę. Przed lotem i w trakcie lotu warto nałożyć intensywnie nawilżającą maseczkę z... Panthenolu w sprayu.
To nasz mały sekret - mówi Ania. - Panthenol ma właściwości łagodzące i silnie nawilżające, należy rozpylić porcję na dłoni i wmasować delikatnie w twarz. Żadna drogeryjna maseczka nie da takiego efektu.
Swobodę oddechu i prawidłowe nawilżenie dróg oddechowych zapewni natomiast spray do nosa na bazie wody morskiej jak Aspecton Spray (zawiera też olejki eteryczne, dekspantenol i hipromelozę) lub Rhinoton, izotoniczny spray do nosa, rozpylany w postaci mgiełki.
Warto zainwestować też w nawilżające krople do oczu.
5. Gadżety
Niewłaściwe ułożenie głowy podczas drzemki w samolocie może skończyć się bolesnymi napięciami w karku. Jeżeli więc zdarza ci się przysnąć, warto mieć przy sobie dmuchaną poduszkę w kształcie fasolki. Aby zniwelować irytujący szum i głośne rozmowy współpasażerów, użyj zatyczek do uszu lub słuchawek (najlepsze będą takie, które dodatkowo niwelują dźwięki z otoczenia). Podróż na pewno umili pokładowy zestaw filmów, wygodniejszy jednak będzie tablet albo laptop. Szczególnie, gdy pasażer przed nami rozłoży siedzenie.
6. Wybierz właściwe miejsce na pokładzie
Najwięcej miejsca jest w pierwszych rzędach i przy wyjściach awaryjnych. Zawsze łatwiej będzie też rozprostować nogi bliżej korytarza niż przy oknie. Ostatnie miejsca przeważnie nie są odchylane, w dodatku często znajdują się przy toaletach, więc wokół przeważnie jest tłoczno.