MARCIN ZIELIŃSKI – NIEZALEŻNOŚĆ DO POTĘGI „N”
Marcin jest redaktorem pism z krzyżówkami
Na większość wyjazdów wybieram się sam – już od ponad 6 lat, czyli mniej więcej od ukończenia studiów. Podróżując w pojedynkę jestem niezależny. Zaczynając od spraw zasadniczych, takich jak wybór terminu wyjazdu, miejsca, do którego jadę, standardu hotelu, a kończąc na pytaniu czy mój ewentualny współlokator lubi spać w zimie przy otwartym oknie. Zdecydowanie lepiej podróżować w pojedynkę niż jechać z kimkolwiek tylko dlatego, że nie będzie się samemu. Jeśli towarzysza podróży poznaje się przez internet, na pewno obowiązkowo trzeba się spotkać przed wyjazdem. Aby podróż była udana, trzeba pasować do siebie charakterologicznie. Gdybym miał się z kimś ciągle „przepychać” podczas podróży, wolałbym jechać sam. Największy minus jeżdżenia w pojedynkę to niemożność podzielenia się wrażeniami. Ale właśnie dlatego samotna podróż to najlepszy moment na zawieranie nowych znajomości!
NA TEMAT:
ADRIAN MICHALAK - PRZYJACIELE NA KAŻDYM KONTYNENCIE
Adrian Michalak rozmawiał z „Podróżami” podczas przystanku w Los Angeles. Od pięciu miesięcy pokonuje kolejne etapy samotnej wyprawy dookoła świata
Tę podróż planowałem od dłuższego czasu. Jeszcze rok temu miałem jechać z kolegą, ale w ostatniej chwili kolega się zakochał i stwierdził, że nie jedzie. Ruszyłem więc w pojedynkę: pierwszy raz w życiu i od razu dookoła świata! Odkryłem zupełnie inny rodzaj podróżowania. Przede wszystkim jest się o wiele bardziej otwartym na ludzi: ma się ogromną potrzebę porozmawiania, więc korzysta się z każdej okazji. Bardzo często zmieniam też pierwotne plany i jadę w zupełnie inne miejsce, bo akurat tam wybrała się grupa świeżo poznanych osób. W ten sposób na Tasmanii zostałem zaproszony na darmowy nocleg, kiedy indziej zaproszono mnie na weekend do prywatnego domu.
Podróżowanie w pojedynkę wcale nie musi być droższe – można spać w pokoju wieloosobowym w hostelu, a w Ameryce Środkowej jednoosobowy pokój kosztuje często 2 do 5 $, więc tam pozwalałem sobie na taki luksus. W wielu krajach, zwłaszcza w USA, w Australii i na Nowej Zelandii, bardzo popularny jest car share, czyli dzielenie się kosztami podróży osób jadących w tym samym kierunku samochodem. W internecie jest mnóstwo ogłoszeń, więc można przebierać. O wiele łatwiej znaleźć miejsce osobie podróżującej w pojedynkę, niż np. parze. Podróżując samotnie nawiązuje się wspaniałe przyjaźnie. Jeszcze nie wróciłem do Polski, a już jestem poumawiany z poznanymi w drodze ludźmi na wzajemne odwiedziny. Dlatego może jedyny aspekt negatywny takiego jeżdżenia polega na tym, że człowiek się zaprzyjaźnia, zżywa, a później wszyscy rozjeżdżają się do swoich krajów.
AGNIESZKA KRUK – W DOMU ZOSTAWIA PARTNERA I SYNA
Agnieszka jest scenarzystkąi fotografem
Na samotny wyjazd zdecydowałam się osiem lat temu – pojechałam z plecakiem do Azji. Straciłam wtedy pracę, która bardzo mnie wypalała, i zamiast od razu szukać następnej, postanowiłam wyjechać. Lecąc do Tajlandii miałam tylko ogólny plan tego, co będę robić. Zdałam się na to, co przyniesie los. I to było fantastyczne doświadczenie!
Gdy ktoś ma obawy przed samotnym ruszeniem w drogę, zawsze pytam: „A do Krakowa czy w Bieszczady boisz się jechać sam?” Stereotypy to największy wróg podróżowania. Kilka lat temu słyszałam w Holandii rozmowę dwóch studentów planujących podróż do Rosji. Byli przerażeni przejazdem przez nasz kraj: „Stary, Rosja Rosją, ale ta Polska – to jest dopiero dzicz!” Nie trzeba negatywnie się nastawiać. Przyznam jednak, że jadąc do krajów muzułmańskich wkładam na palec obrączkę (choć żyję w nieformalnym związku). Często też pokazuję zdjęcie „męża” i syna – to skuteczny sposób ostudzenia romantycznych sugestii ze strony panów. Podróżowanie jest dla mnie przekraczaniem własnych granic. Uwielbiam to uczucie wchodzenia w nowe przestrzenie, oswajania się z nimi. Na początku towarzyszył temu lęk. Potem nadchodziła radość z pokonania obaw. Teraz ta radość jest ze mną już w momencie szykowania się do drogi
PODPOWIEDZI PROFESJONALISTÓW
Magda Plutecka-Dydoń, Neckermann
W Polsce liczba osób wyjeżdżających na wakacje jako single wciaż wzrasta, tworząc oddzielny segment rynku. A to wymaga specjalnej oferty. Dostrzegamy tę tendencję oferując specjalne świadczenia dla tej grupy: począwszy od możliwości zakwaterowania w pokojach jednoosobowych bez dopłat, po bogatą ofertę rekreacyjno-sportową i selekcję hoteli usytuowanych blisko życia rozrywkowego. Ponadto stworzyliśmy też specjalną ofertę dla osób samotnie podróżujących z dzieckiem. www.neckermann.pl
Tamara Dubiel, Aslema Tours
Singli rzadko spotyka się na wakacyjnych trasach w tzw. wysokim sezonie, kiedy jest tłoczno i drogo. Maj, wrzesień lub październik są miesiącami równie atrakcyjnymi, a często sporo tańszymi. Osoba podróżująca w pojedynkę powinna uświadomić sobie jakie są jej oczekiwania: poznanie nowej kultury i nowych ludzi czy leżak z drinkiem po długim maratonie? Kolejna sprawa to rodzaj odpoczynku: czy aby na pewno wypocznie na przeludnionej plaży, obserwując smętnie cudze rodzinne szczęście? Może lepiej kurorty pozostawić sobie na czas, kiedy własne dzieci będą potrzebowały wielkiej piaskownicy. Jako alternatywę proponujemy wiele ofert wakacji „z czymś” – z jogą, z tai-chi, z wędrówką przez Saharę, warsztatami pisarskimi lub tanecznymi, czy lekcjami jezyka arabskiego. Na tym mają polegać propozycje dla singli, nie tylko na gwarancji jednoosobowego pokoju! www.aslematours.pl
Teresa Górecka, Logos Tour
Singiel ma zdecydowanie większą swobodę działania i podejmowania decyzji niż osoba z partnerem, a tym bardziej z dziećmi. Na wyjazdach osoby, które przyjechały same, najintensywniej korzystają z atrakcji. Zazwyczaj jeżdżą na wszystkie wycieczki fakultatywne i biorą udział w dodatkowych formach aktywności: od rejsów łodzią po loty awionetką czy skokiem na bungy. www.logostour.pl
Piotr Szczygłowski, Ecco Holiday
Wiele problemów związanych z wyjazdami singli wynika z niedopasowania infrastruktury hotelowej. Większość hoteli posiada pokoje dwuosobowe i zarabia najwięcej na pełnym obłożeniu łóżek. Karkołomnym zadaniem dla biur podróży jest więc namówienie właścicieli bazy hotelowej do obniżenia ceny najmu dla jednej osoby. To wyjaśnia dlaczego biura stosują dopłaty do wyjazdów singli. Ecco Holiday uwzględniło ten problem i obniżyło marże nominalne dla wyjazdów singli. Dopłata do pojedynczego pokoju jest więc zminimalizowana. www.eccoholiday.com
Singiel w sieci
Szukasz towarzyszy podróży lub turystycznej oferty dla singli? A może otuchy przed samotnym wyjazdem?
Te strony i blogi powinny pomóc:
Strony polskie:
www.Podroze.pl – zaloguj się na podstronie www.podroze.pl/uzytkownik/rejestracja i korzystaj z możliwości dodawania własnych relacji i ogłoszeń oraz korespondowania z innymi użytkownikami. „Podróże” mają także swój profil na portalach społecznościowych Facebook oraz Twitter. Możesz tam poznawać fanów strony i brać udział w konkursach (www.facebook.com/podroze ; www.twitter.com/magazynpodroze ).
www.TravelFriends.pl – gdy szukasz towarzysza podróży, albo wyprawy, do której możesz dołączyć.
www.StrefaAktywnych.pl – dla osób, które w gronie innych singli chcą wyjechać na narty, majówkę czy sylwestra.
www.SingielwPodrozy.pl – wyszukiwarka wydarzeń, ofert turystycznych dla singli oraz forum.
www.TravelPlanet.pl/wczasy/single/ – wyszukiwarka biur podróży z ofertami dla singli.
www.AktywniSingle.pl – miejsce, gdzie możesz umieścić ogłoszenie o poszukiwaniu kompana podróży.
www.Single2Single.pl – nowy polski portal dla singli.
www.Polowki.pl – znajdziemy m.in. porady dotyczące podróży samochodem oraz kalendarz wydarzeń miejskich w całej Polsce.
Specjalnie dla kobiet:
www.koniecswiata.net/poradnik/dziewczyna-w-podrozy-bezpieczenstwo – porady dot. bezpieczeństwa dla samotnie podróżujących pań.
www.solofemaletraveler.com – dobry adres dla kobiet podróżujących solo, a także osób, które postanowiły przeprowadzić się za granicę.
www.lonelygirltravels.com – blog dziewczyny jeżdżącej w pojedynkę po świecie. Wiele ciekawych obserwacji,m.in. o ekologii i pracy charytatywnej.
www.journeywoman.com – jak się pakować? Jak pokonać uczucie osamotnienia? Na tej stronie znajdziemy porady pisane przez samotnie podróżujące kobiety.
www.singlegirlstravel.com – dużo ofert wycieczek, a także moda i uroda w podróży.
Strony międzynarodowe
www.solotravelerblog.com – znajdziemy tu różne ciekawe podpowiedzi.
www.cstn.org (Connecting Solo Travel Network) – strona, na której można znaleźć towarzyszy podróży.
www.bestsingletravel.com – warta polecenia jest także ich strona na portalu społecznościowym Facebook.
...i dodatkowo
Przed wyjazdem
1. Kup przewodnik, mapę, podręczny słowniczek – pamiętaj, będziesz zdany głównie na siebie: twoje zdolności organizacyjne, umiejętność poznawania ludzi i orientację w terenie.
2. Zanim wyruszysz, zgłoś się do lokalnej ambasady Polski i przekaż swój numer telefonu oraz trasę wyjazdu. Jest to niezwykle ważne, zwłaszcza jeśli wybierasz się do krajów, w których sytuacja polityczna jest niestabilna, w których zdarzały się naturalne katastrofy lub gdzie istnieje duże zagrożenie przestępczością.
3. Zrób ksero wszystkich ważnych dokumentów (paszport, książeczka szczepień etc.) i trzymaj je oddzielnie od oryginałów. Zapamiętaj numery do odpowiednich służb w kraju, do którego jedziesz (pogotowie, policja etc.). Jeżeli ktoś zaprasza cię do swojego domu lub na prywatną wycieczkę, wypytaj się, gdzie dokładnie jedziesz i zawiadom o tym kogoś znajomego, choćby w Polsce, np. wysyłając sms.
4. W kalkulacjach finansowych uwzględnij, że jedziesz sam – jak będziesz mieć szczęście, może ktoś cię za darmo przenocuje. Jednak z drugiej strony, jeśli zabraknie ci pieniędzy, nie będziesz miał od kogo ich na miejscu pożyczyć. Miej także na uwadze, że pokoje jedynki często nie kosztują połowy tego, co dwójki – są niemal prawie w tej samej cenie.
5. Podróżując samemu musisz być bardziej czujny i pilnować swojego portfela oraz dokumentów. Staraj się nie trzymać wszystkich pieniędzy w jednym miejscu. Nie zostawiaj rzeczy do popilnowania obcym osobom. Miej zawsze przy sobie kartę kredytową lub kartę do osobnego, rezerwowego konta. Gdybyś został okradziony, musisz mieć dostęp do jakiejś puli pieniędzy.
6. Postaraj skontaktować się z osobami, które już odwiedziły interesujące cię tereny. Dowiedz się, co je zdziwiło, pozytywnie i negatywnie zaskoczyło, na co trzeba uważać. Kopalnią wiedzy są fora internetowe dla podróżników. Polecamy forum na www.podroze.pl oraz
w języku angielskim forum Thorn Tree na www.lonelyplanet.com
Ubezpiecz się
Grażyna Bilik
Biuro Rozwoju Produktów Majątkowych
i Osobowych TUiR WARTA
Na co osoba samotnie podróżująca powinna zwrócić uwagę wybierając ubezpieczenie? Świadczenia, które warto polecić takim osobom, to m.in.: zorganizowanie i pokrycie kosztów zastępczego kierowcy, gdy stan zdrowia ubezpieczonego nie zezwala na prowadzenie własnego samochodu; odwiedzin osoby bliskiej, gdy jego stan zdrowia nie pozwala na powrót do Polski, dosłania niezbędnych przedmiotów koniecznych do kontynuowania podróży w przypadku ich uszkodzenia, utraty lub zniszczenia; a także przekazania osobie bliskiej wiadomości dotyczącej któregokolwiek ze zdarzeń objętych ochroną. Odpowiednio dobrana polisa turystyczna powinna także uwzględniać miejsce i charakter wyjazdu. Np. dla miłośników sportów ekstremalnych standardowa polisa może okazać się niewystarczająca.