Porady

Z kim i jak spędzić wakacje? 12 sposobów na udany wypoczynek

Grzegorz Dzięgielewski, 27.07.2015

W hamaku

fot.: www.shutterstock.com

W hamaku
Najbliżsi przyjaciele nie zawsze okazują się idealnymi kompanami w podróży. Zanim skompletujesz urlopowy „dream team”, zastanów się na wspólnymi potrzebami. Pomogą ci w tym nasze wskazówki.

Z kim spędzić urlop

Dobrana ekipa może sprawić, że przeżyjemy wakacje życia, ale pomyłka w tej kwestii potrafi zrujnować cały wyjazd. Sylwia Zawada, life & business coach, zwraca uwagę na tak zwane „ciche tęsknoty”, czyli niezwerbalizowane marzenia o tym, jak powinny wyglądać nasze idealne wakacje. – Zwykle nie dzielimy się nimi z partnerem i potem okazuje się, że jedno chce iść do kawiarni napić się wina, obserwować ludzi, a drugie miałoby ochotę pojeździć na quadach. Pogodzenie oczekiwań jest możliwe, ale tylko, kiedy się o nich szczerze porozmawia.

Z kolei Ewa Charzewska, psycholog międzykulturowy i pilotka wycieczek, radzi, by towarzyszy szukać nie tyle wśród najbliższych przyjaciół, a tych znajomych, którzy lubią podobnie spędzać czas. Sugeruje też, by unikać wyjeżdżania z osobami ze swojej firmy. Zauważyła bowiem, że w gronie kolegów z pracy ludzie dostosowują się do grupy, pomijając własne potrzeby, w obawie przed zaburzeniem relacji w pracy i przenoszą role z życia zawodowego na wakacje.

– Najlepiej wcześniej zapytać samego siebie: Czy to jest osoba, z którą mogę spędzać 24 godziny na dobę, czy ja przy niej potrafię być sobą? – komentuje  trenerka kariery i biznesu Marlena Babicka. – Jeśli w relacji z nią wkładamy maski, to nie wypoczniemy, bo będziemy cały czas kogoś udawać. Dlatego dobrze, żeby jechali z nami znajomi, którzy akceptują nas takimi, jakimi jesteśmy i nie przeszkadza im, że jednego dnia jesteśmy w lepszym, a innego w gorszym humorze.

***

Fot. shutterstock.com

NA TEMAT:

Naucz się odpoczywać

Spadek formy to efekt psychicznego detoksu i szoku związanego z nagłą zmianą trybu życia. – Podczas jednych z pierwszych wyjazdowych warsztatów zatrzymaliśmy się w domu na Suwalszczyźnie. Nie dochodziły tam żadne odgłosy cywilizacji. Było to niesamowite doświadczenie. Mieliśmy kłopot z zaśnięciem przez pierwsze dwie noce. Potem już nam ta cisza nie przeszkadzała – wspomina Alicja Chlasta, założycielka Ośrodka Rozwoju Osobistego Alcha, który organizuje m.in. wakacyjny plener malarski czy obóz z tai-chi.

Wtóruje jej psycholog i psychoterapeuta Wojciech Eichelberger: – Z początku nie możemy opanować chaotycznej aktywności naszego mózgu, który musi nieustannie przetwarzać ogromne ilości informacji. Niektórzy, jeśli nie znają innych technik, aby wyłączyć myślenie, zwykle nadużywają alkoholu, ale tej metody nie polecam. Inni próbują to przespać, zagłuszyć czytaniem czy intensywnym życiem towarzyskim. Na początek warto sobie taką przypominajkę zainstalować w mózgu: „Jestem tutaj i to, co teraz robię, jest najważniejsze”, żeby wejść w kontakt z sytuacją, w której teraz jesteśmy, i na nią się otwierać.

Ludzie uprawiają też różne sporty ekstremalne, bo jeśli ktoś płynie na windsurfingu, to jest na tym tak skupiony, że nie myśli o tym, co było i co może będzie. Ale angażujmy się też w sytuacje pozornie nieangażujące. Co prawda trudno, żyjąc przez rok na wysokich obrotach, być nagle zaabsorbowanym tym, że idzie się na spacer nudną drogą przez pola albo pije filiżankę herbaty, ale to najlepsza droga do tego, by zacząć odpoczywać. Czasem unikamy takich sytuacji. Boimy się, że dogonią nas jakieś niezałatwione, zapomniane sprawy. Ale właśnie po to jest urlop, by złapać głębszy kontakt ze sobą.

*** 

Fot. shutterstock.com

Łap chwilę

Sylwia Zawada zwraca mi jednak uwagę, by nie rozumieć tych słów jako zachęty do przemyślenia sobie podczas urlopu całego życia. – Na wakacje nie bierzmy dodatkowych wielkich zadań, bo one nam nie pozwolą odpocząć. Jako coach poleca zapisywanie w pamięci lub na fotografiach momentów, w których jesteśmy na wakacjach szczęśliwi, aby później móc do nich wracać. Podkreśla, że gdy możemy wielokrotnie przeżywać radosne chwile, jesteśmy dzięki temu bardziej szczęśliwi.

Ewa Charzewska zauważa, że zdjęcia przydają się, by taki wyjazd psychicznie przetrawić. Zachęca też, aby coś, co się kojarzy z wakacjami, np. chodzenie na długie spacery, rozciągnąć też na pierwsze tygodnie w domu, a niedługo po powrocie spotkać się w urlopowym gronie np. na oglądanie zdjęć czy gotowanie poznanych na wyjeździe potraw. W ten sposób łatwiej zrozumiemy, co dały nam wakacje i czego na nich doświadczyliśmy, a nastrój urlopowy pozostanie w nas na dłużej.

***

Fot. shutterstock.com

12 sposobów na udany wypoczynek

Fot. shutterstock.com

  • Postaraj się wziąć jak najwięcej wolnego za jednym razem (najlepiej 3 tygodnie)
  • Planując wyjazd, skup się na tym, co chcesz na wakacjach robić, a dopiero gdy to określisz, wybierz cel podróży
  • Nie psuj urlopu przez zbyt konkretne i wyidealizowane oczekiwania
  • Wybierz towarzystwo osób, które lubią spędzać wolny czas podobnie jak ty
  • Zanim wyjedziesz, ustal wspólnie z towarzyszami podróży, jaką macie wizję wakacyjnego wypoczynku
  • Miasta są dobre na energetyzujący weekend, ale na wypoczynek wybieraj miejsca, gdzie łatwo o kontakt z naturą
  • Przestaw się z trybu zadaniowego na spontaniczne robienie tego, co sprawia ci przyjemność
  • Wybieraj aktywność, która pochłania dużo uwagi, aby nie uciekać myślami
  • Nie poświęcaj urlopu na gruntowne przemyślenie sobie całego życia – skup się na tym, co dzieje się w danej chwili
  • Ogranicz korzystanie z telefonu i komputera do minimum, a gdy obawiasz się telefonów z pracy, wyjedź kilka stref czasowych od domu
  • Jeśli lubisz swobodę, spontaniczność, nie jedź na wycieczkę zorganizowaną
  • Nie wracaj od razu do pracy prosto z lotniska – zostaw sobie chociaż dobę na wejście w nowy rytm.

Polub nas na Facebooku!

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.