Na chorobę ten ból
Niezbędny jest lek przeciwbólowy, który także obniża gorączkę. Łagodny dla żołądka jest paracetamol, ale w przeciwieństwie do ibuprofenu lub aspiryny nie działa przeciwzapalnie. Najlepiej zabrać leki w tabletkach, bo czopki w wysokiej temperaturze mogą się rozpłynąć. Ból gardła złagodzi płukanie wodą z solą lub tabletki do ssania, np. Orofar, Tantum Verde czy Strepsils.
Broń na zarazki
Zakażeniu rany sprzyjają wysoka temperatura, wilgotność powietrza albo zanieczyszczenie ziemią. Aby uniknąć powikłań, np. ropienia rany, trzeba ją opłukać roztworem soli fizjologicznej lub roztworem jodyny, a brzegi przetrzeć spirytusem (np. jednorazowymi gazikami LEKO).
Do rany przyłóż
Podczas podróży skaleczenia mogą się dłużej goić. Trzeba zabezpieczać je przed zabrudzeniem. W apteczce powinny się znaleźć materiały opatrunkowe: bandaże zwykłe i elastyczne, różnej wielkości plastry z opatrunkami i bez nich, jałowe i zwykłe gaziki. A na duże krwiaki i bolesne grubienia żył – LipoHep.
NA TEMAT:
„Ostry” zestaw awaryjny
Zabranie jednorazowych strzykawek i igieł do zastrzyków może się wydawać przesadą. Jednak w egzotycznych, rozwijających się krajach, nigdy nie wiadomo, na jaki poziom opieki medycznej natrafimy. Użycie przywiezionego zestawu może zapobiec zakażeniu HIV i wirusowym zapaleniem wątroby.
Stop krwiopijcom!
Specyfik ochraniający przed atakiem owadów, zwłaszcza komarów roznoszących malarię, to obowiązkowe wyposażenie osoby wyjeżdżającej do ciepłych krajów. Najlepiej, aby preparat zawierał DEET (dietylotoluamid), jak np. Off Max, Mugga. Autan zawiera inny, ale równie skuteczny środek odstraszający komary.
Rozkurcz się!
Do podręcznej apteczki warto wrzucić No-Spę lek o działaniu rozkurczowym. Będzie jak znalazł w trakcie bólu brzucha spowodowanego np. zmianą diety, klimatu, rytmu wypróżnień.
Na problemy toaletowe
Jeśli biegunka nie jest zbyt nasilona i trwa 3-4 dni, wystarczy picie większej ilości płynów wyrównujących utratę wody i elektrolitów (np. Gastrolit, Orsalit) lub przegotowanej wody
z dodatkiem soli. Można sięgnąć po środki przeciwbiegunkowe, np. Loperamid, Taninal, Stopperan, Laremid, Smectę. Przyda się też jeden z preparatów przywracających prawidłową florę bakteryjną jelit, np. Trilac, Lakcid, Lacidofil, Enterol. Kurcze jelit zwalczy No-Spa, ewentualnie Scolopan. Przed wyjazdem można także poprosić lekarza o wypisanie antybiotyku i zażyć go, gdy biegunka się przedłuża lub towarzyszy jej gorączka.
Koc na pomoc
Termoizolacyjny koc ratunkowy zajmuje niewiele miejsca (paczuszka wielkości małego notesu), a przyda się do ochrony przed promieniami słonecznymi i gorącem.
Intymny plan awaryjny
Skuteczność doustnej antykoncepcji hormonalnej mogą osłabić wymioty i biegunka. Przydadzą się więc prezerwatywy chroniące przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, np. HIV. Lepiej mieć je ze sobą, bo nie wiadomo, czy na miejscu uda się je kupić lub w jakich warunkach były przechowywane. Płyn do higieny intymnej wzmocni ochronę przed infekcją.
Ciszej!
Jeśli czeka nas kilkudniowa podróż pociągiem, statkiem lub pobyt w małym pensjonacie, a mamy dość hałaśliwy sen, przyda się spray przeciw chrapaniu.
Pod parasolem z filtrów
Przed wyjazdem nie zapomnijmy spakować preparatu z filtrem UV. Na miejscu może się okazać, że jego cena jest astronomiczna, a jakość wątpliwa. Na opakowaniu znajduje się informacja o wskaźniku ochrony przeciwsłonecznej (SPF) – im wyższy, tym lepsza ochrona przed UVB. Po opalaniu warto zastosować maseczkę nawilżającą. Skutki oparzeń słonecznych złagodzą: Sudocrem, Termcool, emulsja ApiPanten lub pianka Panthenol.