Georgette Mosbacher nie ma wątpliwości, że przystąpienie Polski do Programu Ruchu Bezwizowego to historyczny sukces. Ambasador USA zamieściła na Twitterze film instruktażowy. Dowiemy się z niego krok po kroku, jakie formalności będziemy musieli spełnić, by wyruszyć w podróż do Stanów.
NA TEMAT:
Nominowanie Polski do Programu Ruchu Bezwizowego to nasz wspólny, historyczny sukces. Teraz pracujemy nad tym, aby podróżowanie do USA bez wiz jak najszybciej stało się faktem. Jak to będzie wyglądało? Polecam film @USEmbassyWarsaw! - napisała Georgette Mosbacher
Jak będzie wyglądało podróżowanie do USA po wprowadzeniu Polski do Programu Ruchu Bezwizowego? pic.twitter.com/RYQ8bhCZO4
— US Embassy Warsaw (@USEmbassyWarsaw) 28 października 2019
Według instrukcji osoby mające ważną wizę B1 lub B2 będą mogły jechać do Stanów Zjednoczonych na ich podstawie. Pozostałych czeka wypełnienie internetowego wniosku za pośrednictwem Elektronicznego Systemu Autoryzacji Podróży (ESTA). Znajdziemy go na stronie internetowej amerykańskiego urzędu celnego i ochrony granic. Autoryzacja ESTA będzie kosztować 14 dolarów (ok. 56 zł) i upoważni do wielokrotnego wjazdu do USA w ciągu dwóch lat.
Atrakcje Los Angeles. Zwiedzanie Los Angeles jest banalnie proste. To wszystko już kiedyś widziałeś!
Ponadto podróżujących z krajów objętych Programem Ruchu Bezwizowego czeka też kontrola w punkcie wjazdu na teren Stanów Zjednoczonych, a ich dane będą wprowadzane do systemu departamentu bezpieczeństwa wewnętrznego. Wniosek o autoryzację trzeba wypełnić co najmniej 72 godzin przed podróżą. Jeśli ESTA zostanie odrzucona, pozostaje tradycyjna droga, czyli ubieganie się o wizę. Oficjalnie Polska dołączy do programu ruchu bezwizowego na początku 2020 r. Warto też pamiętać, że osoby, które przebywały w Iraku, Iranie, Syrii, Sudanie, Libii lub Jemenie 1 marca 2011 lub później nie zostaną wpuszczone do USA w ramach programu.